Współpraca z rodzicami w WWR

Wstęp

Rodzic jest najlepszym specjalistą w sprawie swojego dziecka, a terapeuta najlepszym specjalistą w zakresie wiedzy o prawidłowościach rozwojowych i metodach terapii. Tylko współpraca rodziców i zespołu terapeutycznego może podnieść efektywność oddziaływań WWR.

Wczesne wspomaganie rozwoju jest jedną z najmłodszych form pomocy małemu dziecku. Jest to forma bardzo szczególna – kładzie nacisk na rozwiązania systemowe i dużą wagę przykłada do pracy terapeutycznej rodziców.

W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 roku w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. Nr 68, poz. 587) z późniejszymi zmianami czytamy, że do zadań zespołu WWR należy w szczególności:
- opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę dziecka (...);
- zajęcia w ramach wczesnego wspomagania są prowadzone indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka;
- zajęcia w ramach wczesnego wspomagania (...) mogą być prowadzone także w domu rodzinnym;
Zespół WWR współpracuje z rodziną dziecka poprzez:
- udzielanie pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem: wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania;
- udzielanie instruktażu i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem;
- pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych  i niezbędnego sprzętu.

Postanowienia te wyraźnie kładą nacisk na współpracę poszczególnych członków zespołu terapeutycznego i podkreślają, że podstawą efektywności terapii jest praca zespołowa. Poszczególni terapeuci nie mogą realizować odrębnych programów. Tylko po spełnieniu tego założenia pomoc dziecku może być skuteczna.
Na efektywność oddziaływań terapeutycznych wpływ ma przede wszystkim ich intensywność – badania pokazują, że na zajęcia powinno się przeznaczyć co najmniej 20 godzin tygodniowo, natomiast Rozporządzenie przyznaje w ramach WWR maksimum 8 godzin miesięcznie.

Czy możliwa jest skuteczna praca w ramach WWR? Praktyka pokazuje, że tak, ale tylko wtedy, gdy włączymy do teamu terapeutycznego rodziców dziecka niepełnosprawnego. Jest to nieod­zowne, bo:
- rodzic najlepiej zna swoje dziecko – jego przyzwyczajenia, słabe i mocne strony, preferencje, system motywacyjny, dobowy system funkcjonowa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI