Wpływ sportu na zdrowie psychiczne

Materiały PR

Pozytywny wpływ sportu na ludzką psychikę jest bardzo duży. Potwierdzają to liczne badania i niezależnych naukowców z całego świata, a także opinie samych ćwiczących. Poprawa nastroju, równowaga psychiczna czy większy komfort emocjonalny to tylko niektóre z wielu zalet. Sport jest doskonałym sposobem na poprawienie formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Co zatem warto wiedzieć o tym aspekcie ? Jakie dyscypliny uprawiać ? Oto przydatne porady i odpowiedzi na te pytania.

Pozytywny wpływ sportu na ludzką psychikę jest bardzo duży. Potwierdzają to liczne badania i niezależnych naukowców z całego świata, a także opinie samych ćwiczących. Poprawa nastroju, równowaga psychiczna czy większy komfort emocjonalny to tylko niektóre z wielu zalet. Sport jest doskonałym sposobem na poprawienie formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Co zatem warto wiedzieć o tym aspekcie ? Jakie dyscypliny uprawiać ? Przydatne porady i odpowiedzi na te pytania – poniżej.

POLECAMY

Sport na poprawę humoru

Uprawianie sportu i wysiłek fizyczny powodują powstawanie endorfin, czyli potocznie zwanego hormonu szczęścia. Ludzie, którzy go mają — są w lepszym nastroju, cieszą się z codziennych banalnych spraw i są uśmiechnięci. Wiele osób uprawia sport również ze względu na takie korzyści, które są bardzo cenne. Bieganie czy ćwiczenie na siłowni pozwala także na kontakt z innymi ludźmi współzawodnictwo z nimi lub sobą samym. Osiąganie pewnych wyników mózg uznaje za zwycięstwo, a jest to bardzo przyjemny stan. W ten sposób poprawiamy poczucie swojej wartości i ogólne zdanie o nas samych.

Aktywność fizyczna na rozluźnienie się i odstresowanie

Uprawianie sportu to również doskonały sposób na odstresowanie się i wyładowanie negatywnych emocji. Nie ma nic gorszego niż duszenie ich w sobie. Ukierunkowanie takich odczuć i wyładowanie poprzez sport pozwala osiągnąć niski poziom nerwów i stresu. Działanie sportu ma też działanie długofalowe. Zapobiega ono powstawaniu stanów lekowy, depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych jak np. nerwica.

Ile trzeba ćwiczyć, aby czuć się dobrze ?

To jedno z głównych pytań, które pojawia się od razu po przytoczeniu tematu. Każdy z nas chce korzystać z takiej możliwości, jeśli ona istnieje. Odpowiedz na nie, jest bardzo pozytywna. Już najmniejszy wysiłek wystarczy, aby poczuć się lepiej i się odprężyć. Warto zatem rozpocząć dzień nawet od krótkiej przebieżki lub zakończyć go wieczornym bieganiem. Wiele osób uważa, że jeśli trening nie jest ciężki, to nie przyniesie efektu – a jest to błędne założenie.

Długofalowe działanie sportu na psychikę

Regularne uprawianie sportu i aktywność fizyczna w oprócz krótkotrwałego efektu również na ogólny poziom naszej psychiki. Zaangażowanie się w jakąś czynność zapobiega pogłębianiu się nieprawidłowych stanów i pozwala utrzymywać równowagę psychiczną.

Oprócz bezpośredniego zwiększenia dobrego samopoczucia sport buduje w człowieku pewne mechanizmy. Pozwala być bardziej zdyscyplinowanym, rozwija funkcje poznawcze, a to z kolei przekłada się na lepsze przyswajanie wiedzy czy naukę nowych umiejętności.

Jak to się dzieje ?

Pozytywny wpływ sportu na psychikę człowieka jest potwierdzony naukowo. Liczne badania i testy mówią jednoznacznie o pozytywach aktywności fizycznej. Choć nie jest to jeszcze definitywnie zbadane, najprawdopodobniejszej wersje zakładają, że nasz psychiczne funkcjonowanie jest zapewniane dzięki wytwarzaniu serotoniny. Kolejne badania udowadniają też, że nasz mózg jest lepiej dotleniany podczas wysiłku i to również z przekłada się na dobre samopoczucie.Sport oprócz płytkiego wpływu na nasz nastrój może też leczyć cięższe schorzenia jak depresja czy stany lękowe. Podczas nich mózg uruchamia tak zwany try „walcz albo uciekaj”. Podczas niego zaczynam się pocić, a serce bije z większą częstotliwością. Wykonywanie ćwiczeń powoduje te same odczucia, przez co ich wystąpienie w krytycznej chwili nie jest odbierane tak boleśnie. Warto też podkreślić, że sport o ile dobrze wpływa na dopuszczalne zmiany psychiki, to w przypadku choroby nie zastąpi terapii i będzie on tylko ją wspomagał.

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.sklep-presto.pl/

Przypisy