Wpływ nauki języków obcych na rozwój mózgu

Materiały PR


W obecnych czasach bardzo modne stało się samodoskonalenie. Coraz bardziej rozległa jest również wiedza dotycząca funkcjonowania ciała oraz jego właściwej stymulacji. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę w jaki sposób można trenować i rozwijać swój mózg.

Mózg jest jednym z organów, którego jeszcze nigdy nie przeszczepiono, mózg tak naprawdę rządzi całym ciałem, dlatego warto dowiedzieć w jaki sposób można o niego zadbać.

POLECAMY

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł: "Jak zwiększać wydajność naszego mózgu - fakty i mity".

Mózg można trenować, dlatego każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę w jaki sposób powinien to robić, aby organ ten funkcjonował w najlepszy możliwy sposób. Należy pamiętać, że wraz z upływem czasu, a także postępującym wiekiem mózg będzie ulegał stopniowej degradacji. Każdy człowiek rodzi się z ograniczoną liczbą szarych komórek, które są odpowiedzialne za cały system związany z gromadzeniem, a także przetwarzaniem informacji - podaje Preply, platforma oferująca naukę wielu języków obcych, w tym np. https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-koreanski czyli języka azjatyckiego, który zyskuje popularność w Polsce.

Zdecydowana większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że szarych komórek z upływem czasu jest coraz mniej, w przypadku zatrucia czy złej diety człowiek traci ich więcej. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ każdy człowiek ma około 100 miliardów szarych komórek. Warto mieć świadomość, że szare komórki nie odradzają się, przez co ludzie mogą mieć problemy ze skupieniem, sklerozą (zaburzenia,które są związane z pamięcią krótkotrwałą) czy demencją starczą. Każda osoba, której celem jest osiągnięcie sędziwego wieku powinna się z tym liczyć. Tak jak zostało wspomniane wcześniej mózg można wytrenować, co nie znaczy, że szare komórki będą się odbudowywały lub rozmnażały, każdorazowo będą rozwijały się same z siebie, dzięki czemu zdecydowanie dłużej będzie można cieszyć się sprawnością mózgu.

W celu lepszego zrozumienia, warto wyobrazić sobie zasadzone drzewa, których korzenie są krótkie, a także mają mało rozgałęzień. Drzewek jest jednak tak dużo, że dotykają się korzeniami, w dużym uproszczeniu tak wygląda sieć neuronalna. Myślenie w dużym uproszczeniu polega na wędrowaniu impulsów elektrycznych między "korzeniami" szarych komórek. Gdy upłynie już wiele lat młode drzewa przeistaczają się w stare, część z drzew usycha, a kolejna część jest ścięta.

Z kolei te większe drzewa mają już bardzo dobrze rozbudowane sieci korzeni, które umożliwiają na na nieprzerwany przepływ impulsów (zdarzają się przypadki, że jest nawet znacznie szybszy i bardziej dokładny w porównaniu do młodszej sieci "korzeni". Taka sytuacja spowodowana jest przez trenowanie mózgu, systematycznie kurcząca się liczba szarych komórek nie opiera się na ilości, stawia zdecydowanie bardziej na jakość, którą można uzyskać dzięki ich właściwemu stymulowaniu do rozwoju. W jaki zatem sposób można tego dokonać?

Najlepszym rozwiązaniem jest nauka nowych rzeczy. Nie bez przypadku istnieje stwierdzenie, że człowiek uczy się całe życie. Warto mieć świadomość, że niektóre aktywności wpływają znacznie lepiej od innych na kondycję mózgu.
Polecam też artykuł 5 błędów popełnianych przy nauce języka obcego na https://charaktery.eu/artykul/id-5-bledow-popelnianych-przy-nauce-jezyka-obcego

Jedną z aktywności, która wpływa na rozwój mózgu jest nauka języków obcych. Warto mieć na uwadze, że poza praktycznym, a w zdecydowanej większości przypadków koniecznym powodem do nauki języków obcych (np. chęć wyjazdu do pracy zagranicę), rekomendowane jest rozwijanie się językowo przede wszystkim dla znacznie lepszego funkcjonowania mózgu. Warto zdawać sobie sprawę, że nic w tak kompleksowy sposób nie zmusza mózgu do rozwoju jak całkowite przedefiniowanie wszystkich znanych dotychczasowych pojęć oraz reguł, które nimi rządzą. W momencie opanowania jednego języka obcego, warto wyobrazić sobie naukę kolejnego, który na nowo nie tylko przedefiniowuje wszystkie pojęcia, a także koreluje je z już znanymi.

Oczywiście taki trening może wydawać się bardzo ciężki, jednak warto poświęcić mu czas, nawet gdy dany język nie będzie potrzebny do spraw zawodowych (należy pamiętać, że język obcy zawsze może się przydać). Rekomendowana jest nauka języków obcych, która może przerodzić się w pasję. Mnóstwo ludzi twierdzi, że nie ma talentu do nauki języków obcych.

Oczywiście takie myślenie jest jak najbardziej zrozumiałe, jeżeli dana osoba uczyła się w szkole języka angielskiego przez 10 lat, a obecnie niż już nie pamięta, będzie zniechęcona do nauki jakiegokolwiek języka. Z kolei część osób jest zdania, że skoro zna już najpopularniejszy język na świecie - angielski, to znajomość innych języków jest zupełnie niepotrzebna.
Należy zdawać sobie sprawę, że sposób nauczania języka obcego w szkole mógł nie odpowiadać zdecydowanej większości osób. Lekcje bazujące na nauce gramatyki oraz formułek "jak się masz?" są nieefektywne, nawet dzieci, które uczą się ojczystego języka nie zaczynają od gramatyki, a od prób przekazywania w jak najprostszy sposób swoich potrzeb.

W obecnych czasach na rynku dostępnych jest tak dużo różnego rodzaju kursów nauki języków obcych, że każda osoba zainteresowana będzie w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie. Warto pamiętać, że zdecydowanie łatwiej nauczyć się języka obcego na zajęciach indywidualnych. Mnóstwo ludzi boi się zadawać pytań w grupie. W dobie internetu języka obcego można nauczyć się nawet samemu, a następnie otwierać na ludzi w bezpośrednich kontaktach. Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, a także przymus do otwarcia się i mówienia w języku obcym jest zdecydowanie najszybszą metodą. Takie działanie otwiera również człowieka w kontaktach międzyludzkich. Ponadto dużo ludzi ma problem z zagospodarowaniem czasu na zajęcia stacjonarne języka obcego, zwłaszcza osoby pracujące.

Na różnych portalach internetowych można znaleźć nie tylko freelancerów, ale szkoły językowe, które prowadzą indywidualne zajęcia online. Można w ten sposób wybrać korepetytora, który będzie najbardziej pasował jeżeli chodzi o podejście do nauki języka obcego. Uczyć się można w wybranych przez siebie godzinach ustalonych wcześniej wspólnie z nauczycielem. W przypadku ciężkiego dnia czy zmęczenia możliwe jest przełożenie zajęć na bardziej dogodny termin, by maksymalnie spożytkować czas. W przypadku szkół stacjonarnych bardzo często obowiązkowe jest comiesięczne uiszczanie opłat, co powoduje, że człowiek nie zawsze pracuje na nich efektywnie.

Polecamy też artykuł na http://natemat.pl/120711,aktywnosc-fizyczna-dzieci-wplywa-na-rozwoj-ich-mozgu
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI