Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

2 września 2016

Wolny czy w związku: jakie życie jest pełniejsze?

30

Singiel to w powszechnym przekonaniu osoba samotna, nad którą należy się litować. Odnalezienie drugiej połówki wielu ludzi traktuje jako kluczowy wyznacznik szczęścia. Jednak najnowsze badania zaskakują – solo możemy podobno osiągnąć więcej.

Ci, którzy przez dłuższy czas nie nawiązują trwałej relacji partnerskiej, zaczynają być inaczej postrzegani przez swoje otoczenie – z większą nieufnością, politowaniem, jako „trudne osobowości”. Jednak wielu singli nie czuje się źle w swoim położeniu. Przeciwnie – deklarują szczególne poczucie satysfakcji ze swojego życia. Co ciekawe, w niektórych miastach, szczególnie tych większych (np. w Berlinie), obserwuje się trend, w którym wieloosobowe gospodarstwa domowe wypierane są przez te jednoosobowe.

Psycholog Bella DePaulo z University of California in Santa Barbara, powołując się na zaskakujące wyniki badań przekonuje, że w rzeczywistości single czują się w życiu codziennym na ogół spełnieni. Jakie są zatem niedoceniane zalety bycia singlem:

- Single mają większe prawdopodobieństwo rozwoju psychicznego i rozwoju zawodowego niż osoby w sformalizowanych związkach, ponieważ więcej czasu mogą poświęcać sobie.

- Nawiązują bliższe relacje ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi i sąsiadami, czyli są bar...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy