Wejdź w jego skórę

Wstęp

„Wejdź w jego skórę” („A Walk in Your Shoes”) to nadawany przez amerykańską telewizję kablową Noggin program typu reality show, który pomaga dzieciom zdobywać wiedzę o kulturowej, religijnej i geograficznej różnorodności świata i ludzi. Jego głównym celem jest promowanie tolerancji. Bohaterami programu są dziewczęta i chłopcy, którzy na kilka dni… zamieniają się miejscami ze swoimi rówieśnikami żyjącymi w całkowicie odmiennym środowisku.

Wyobraźcie sobie jedenastolatka, który jednego dnia gra w koszykówkę z przyjaciółmi, a drugiego próbuje wjechać na wózku inwalidzkim do szkolnej łazienki. Pomyślcie o zmianie szkoły, w której jesteście jednym z 600 żydowskich dzieci, na szkołę rzymskokatolicką, gdzie jako jedyni nosicie wisiorek z gwiazdą Dawida. Młodzi telewidzowie mogą zobaczyć, jak ich rówieśnicy radzą sobie w nowym otoczeniu.

Telewizja Noggin nawiązała współpracę z Narodowym Stowarzyszeniem Władz Szkół Podstawowych (National Association of Elementary School Principals – NAESP), aby dalej rozwijać program. Jego cele są zgodne ze standardami Narodowej Rady Studiów Społecznych (National Council for the Social Studies). Naszą misją jest edukacja przez media – mówi Thomas Ascheim, dyrektor generalny Noggin. – Musieliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak podejmować zagadnienia zróżnicowania kulturowego i tolerancji, a jednocześnie pozostać atrakcyjnym.

Dzieci jako nauczyciele

W jednym z odcinków wystąpiła czternastoletnia Meredith, żydowska dziewczynka z Allentown w Pensylwanii, i piętnastoletnia Lauren, uczennica katolickiej szkoły z Lansdale. Obie dziewczynki przebywały na letnich obozach religijnych i na cztery dni zamieniły się ze sobą rolami. Mogły zaobserwow...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI