We władzy motyla

schorzenia

Zaczyna się przygnębieniem, roztargnieniem i poczuciem wiecznego zmęczenia. Tak daje o sobie znać niedoczynność niewielkiego narządu w kształcie motyla - tarczycy. Nieleczona może prowadzić do depresji, manii i problemów z pamięcią.

Marta budziła się w środku nocy i nie spała już do rana. A w dzień, w drodze do pracy, miała wrażenie, że ktoś ją śledzi. – To był potworny lęk. Wydawało mi się, że czuję na plecach czyjś oddech, że za moment ktoś złapie mnie za szyję – opowiada. Zrozumiała, że to urojenia, dopiero wtedy, gdy trafiła do endokrynologa. Okazało się, że za jej problem odpowia-da niewielki narząd w kształcie motyla – tarczyca.
Niepokojące objawy pojawiły się też u Anny. Na diagnozę – niedoczynności tarczycy – czekała jednak kilka lat. Miała za sobą istną pielgrzymkę od specjalisty do specjalisty. Była u kardiologa, reumatologa, neurologa. Rozważała też wizytę u psychologa. Dopiero badanie hormonów tarczycowych przyniosło odpowiedź, skąd te wszystkie dolegliwości.
Natalia niedawno urodziła dziecko. Gdy była w ciąży, lekarze stwierdzili u niej chorobę Hashimoto, która uszkadza tarczycę. – To był dla mnie szok. Na szczęście w porę podjęłam leczenie i szczęśliwie donosiłam ciążę. Pół roku po porodzie choroba jednak dała mocno o sobie znać. Stałam się ospała, byłam wiecznie zmęczona, brakowało mi energii. Musiałam zwiększyć dawkę hormonu, aby wrócić do poprzedniej kondycji fizycznej i psychicznej – opowiada Natalia.

Gdy wali się świat
Chora tarczyca to problem już... co piątego Polaka.
– Coraz więcej osób ma problemy z tarczycą. Nie chodzi jednak tylko o choroby tarczycy, ale również o niewydolność hormonów tarczycy na „obwodzie”. Spowodowane jest to między innymi zbyt wysokim poziomem kortyzolu – hormonu stresu. Wpływa na to także nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, nieszczelność jelit – wyjaśnia Hanna H. Chmielewska, założycielka fundacji JakMotyl, wspierającej osoby z chorobami autoimmunologicznymi i chorobami tarczycy. Szybkie tempo życia, duża dawka stresu, kiepska dieta, chemia w pożywieniu i w kosmetykach, zanieczyszczone środowisko – to wszystko wpływa na funkcjonowanie tarczycy, które decyduje o pracy całego organizmu.

Do chorób tarczycy zalicza się m.in. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zapalenie tarczycy oraz jej nowotwory. Z niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia w przypadku choroby Hashimoto, uznawanej za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Jest to przewlekła choroba ogólnoustrojowa. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy atakuje i zwalcza własne komórki. Natomiast nadczynność, czyli nadmierne wydzielanie hormonów przez tarczycę, obserwuje się w chorobie Gravesa-Basedowa, która również jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym.

Do fundacji JakMotyl zgłaszają się coraz młodsze osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia tarczycowe. Choroby te najczęściej atakują kobiety, ale chorują również mężczyźni i dzieci. – Znacząco przesunęła się granica wie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI