Naczynia połączone

Praktycznie schorzenia

Specjaliści szacują, że już co czwarty Polak jest zagrożony chorobami sercowo-naczyniowymi. Stres, szybkie tempo życia i dążenie do perfekcji - to sieć powiązanych ze sobą naczyń, które niszczą układ krążenia. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Anna (55 lat) dowiedziała się o zmianach miażdżycowych w jej organizmie dopiero podczas badań kontrolnych. – Lekarz powiedział mi, że takie zmiany mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale na szczęście można spowolnić proces odkładania się blaszek miażdżycowych w naczyniach. Trzeba jednak o siebie zadbać – mówi Anna. Zgodnie z zaleceniami lekarza zmieniła dietę, zaczęła jeść tzw. zdrowe tłuszcze (czyli tłuszcze nienasycone i zawierające kwasy omega-3 i omega-6) oraz więcej owoców i warzyw. Zadbała o regularną aktywność – mimo wielu obowiązków, stresu i pośpiechu wygospodarowała codziennie godzinę na ćwiczenia, jazdę na rowerze, spacer z kijkami lub basen. Anna przyznaje, że zmiana stylu życia nie była łatwa, ale pomogło jej myślenie o przyszłych korzyściach.

POLECAMY

Trudne początki „nowego życia” wspomina również Jan (48 lat). Jak tu rzucić palenie po tylu latach i zrezygnować z ulubionej golonki? – I jeszcze zalecenie, żebym nauczył się radzić sobie ze stresem... A ja zawsze byłem nerwowy i impulsywny – opowiada Jan. Zapanowanie nad stresem było dla niego dużym wyzwaniem, ale podjął je, gdy dowiedział się, że jego żyły są w kiepskim stanie, ma podwyższone ciśnienie, a także zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi. Lekarz ostrzegł go przed zakrzepicą i zatorami.
Przewlekła niewydolność serca, choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca), miażdżyca, żylaki kończyn, zmiany zakrzepowe, udar mózgu, zawał serca... – lista chorób naczyniowych jest długa. Lekarze nazywają je chorobami cywilizacyjnymi. A coraz częściej diagnozowana cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze dodatkowo zwiększają ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Nieleczone, postępujące dolegliwości i zmiany w naczyniach mogą doprowadzić do tragedii. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe są największym zagrożeniem dla zdrowia i życia Polaków – są przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów w Polsce. Niepokojące są również prognozy specjalistów. Z raportu opracowanego przez KPMG wynika, że w ciągu najbliższych 15–20 lat liczba cierpiących z powodu chorób sercowo-naczyniowych będzie rosnąć. I dotyczyć to będzie nie tylko osób po 70. roku życia, ale również osób w wieku 15–39 lat.

Odkładany problem

Jedną ze współczesnych plag chorobowych jest miażdżyca. Może ona pojawiać się w różnych częściach ciała, np. w sercu, w mózgu, w tętnicach kończyn. Pacjenci często lekceważą informację o pierwszych zmianach w tętnicach. Zaniedbany problem narasta latami. – Miażdżyca prowadzi do zmniejszenia elastyczności i zwężenia światła tętnic. U niektórych osób zwapniałe płytki miażdżycowe prowadzą do zakrzepów, a pękając – zamykają światło tętnicy. Miażdżyca może dotyczyć wszystkich naczyń. Miażdżyca tętnic wieńcowych jest jedną z przyczyn choroby wieńcowej, a miażdżyca aorty może prowadzić do powstania tętniaka – ostrzega dr n. med. Elżbieta Gabrowska, dietetyk Oddzia...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI