Wczesna interwencja - czy ma sens?

Wstęp

Badania rozwoju dziecka pokazują, że szybkość uczenia się i rozwoju człowieka jest największa w latach przedszkolnych. Interwencja staje się szczególnie ważna, kiedy dziecko nie wykorzystuje możliwości uczenia się podczas największej do tego gotowości. Jeśli czas największej pojętności dziecka nie jest właściwie spożytkowany, może ono mieć trudności w zdobywaniu konkretnych umiejętności w późniejszym czasie.

Służby wczesnej interwencji mają także znaczący wpływ na rodziców i rodzeństwo wyjątkowego (upośledzonego bądź uzdolnionego) dziecka lub niemowlęcia. Rodzina takiego dziecka często czuje się zawiedziona, wyizolowana społecznie, zestresowana i bezradna. Napięcie spowodowane obecnością wyjątkowego dziecka może negatywnie wpłynąć na rodzinę i kłócić się z rozwojem dziecka. Rodziny upośledzonych dzieci częściej są dotykane przez rozwody czy samobójstwa, a dziecko takie jest statystycznie częściej maltretowane niż przeciętny rówieśnik.

Wczesna interwencja może pomóc rodzicom poprawić nastawienie do siebie i swojego dziecka, wspomóc wiedzę i umiejętności ich dziecka i pozwolić znaleźć czas na odpoczynek i pracę. Rodzice uzdolnionych przedszkolaków także potrzebują wczesnej pomocy, aby mogli zapewnić lepsze wsparcie, którego potrzebuje ich dziecko.
Trzecią przyczyną wczesnego interweniowania jest to, że społeczeństwo będzie mieć więcej korzyści. Zwiększona zdolność edukacyjna dzi...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI