Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

13 września 2016

Warto trzymać z ludźmi

0 575

- Ludzie, którzy są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych czy wspólnot są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani - przekonuje Robert Waldinger z Uniwerstytetu Harvarda.

The Harvard Study of Adult Development to prawdopodobnie najdłuższe badanie życia dorosłych ludzi jakie zostało wykonane. Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku zaproszono do niego 724 mężczyzn wówczas będących nastolatkami. Celowo wybrano osoby pochodzące z rozmaitych środowisk, lepiej i gorzej sytuowanych rodzin. Przez następne dekady badani co dwa lata pytani byli o przebieg swojego życia, poczucie ogólnej satysfakcji z losu, stan zdrowia, status materialny itp. Jak nie trudno się domyślić, życiorysy mężczyzn - z całej grupy do dziś żyje około 60 - układały się bardzo różnie. Niektórzy osiągali szczyty społecznej i ekonomicznej kariery, np. jeden z nich został prezydentem USA, inni borykali się wieloma życiowymi kryzysami, słabo wiodło im się materialnie, niektórzy popadali w alkoholizm, choroby psychiczne itp.

Jakie są główne wnioski wyciągnięte przez naukowców z badania? Otóż, jak podkreśla Waldinger decydujący wpływ na poziom zadowolenia z życia, bardziej niż pieniądze i sukcesy zawodowe mają dobre relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza tymi znajdującymi się w najbliższym otoczeniu. - Kontakt z innymi jest bardzo pożyteczny, a samotność zabija - podkreśla Waldinger. Naukowiec dodaje, że stwierdzenie to można traktować dość dosłownie, ponieważ wyniki pracy badaczy wskazują, że osoby samotne żyją krócej ich stan zdrowia jest generalni gorszy, zaś przebywane choroby bardziej dolegliwe i bolesne.

Co zatem robić by poprawić swe relacje z innymi ludźmi, a tym samym swoje zadowolenie z życia? Robert Waldinger radzi, że czasem pomóc mogą w tym drobne czynności np. wspólne wyjście na spacer albo rozmowa z członkiem rodzinny, z którym od dawna nie utrzymujemy kontaktu.

POLECAMY

Inne badania na podobny temat przeprowadziła prof. Claire Yang z University of North Carolina. Ona i jej współpracownicy zgromadzili informacje o ponad 14 tysiącach osób w wieku od 25 lat do 50. Wszyscy byli ankietowani pod kątem różnych aspektów relacji społecznych i stresów z nimi związanych. Ustalano również różne aspekty ich zdrowia fizycznego – ciśnienie krwi, wagę ciała etc. Rezultaty badań wskazują, że im bardziej społecznie zintegrowani jesteśmy i im wyższej jakości są nasze relacje z ludźmi, tym lepszym zdrowiem możemy się cieszyć.

1. Osoby uczestniczące w badaniac...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy