Luksusowe samochody, bez których trudno wyobrazić sobie podróż, środki czystości sprawiające, że po ich zastosowaniu życie będzie lekkie i pachnące, umilający egzystencję miękki papier toaletowy – większość z nas sądzi, że nie zwraca uwagi na tego rodzaju reklamy i nie ulega ich sugestiom. A przecież nawet dzieci nucą melodie ze spotów lub posługują się sloganami reklamowymi, zaś dorośli z dużym zaangażowaniem dyskutują o czymś, co ich rzekomo nie angażuje, czyli właśnie o reklamie.
Choć od kilkunastu lat reklamy zalewają nas coraz bardziej, przeciętny Polak o jej działaniu wie niewiele i chyba nie chce wiedzieć więcej. Pogląd, że ulegają im inni, a nie ja, jest nie tylko nieprawdziwy, ale i nielogiczny. Reklama działa na każdego, choć sposoby jej oddziaływania są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Mogą to być czynniki społeczne, na przykład wpływ środowiska, i psychologiczne, między innymi indywidualne cechy odbiorcy.
Co to znaczy, że reklama działa? Dla reklamodawców oznacza to po prostu, że klient kupuje prezentowany mu produkt. Jednak droga od obejrzenia reklamy do zakupu jest długa i wiele czynników wpływa na to, jaką decyzję klient podejmie. Dlatego ja i moi współpracownicy ze Szkoł...
W sieci reklam
Reklama działa na każdego z nas, choć tego nie czujemy lub nie przyznajemy się do tego, nawet sami przed sobą. Na przykład osoby o wysokim poczuciu winy silnie reagują na reklamy erotyczne, ale twierdzą, że nie robią one na nich żadnego wrażenia.