Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

W POGONI ZA KRÓLICZKIEM

0 328

Mitom o celach życiowych przygląda się MAREK WOSIŃSKI.

Życie bez celu nie ma sensu.

Myślę, że posiadanie wyraźnie określonych celów niewątpliwie nadaje życiu sens z perspektywy indywidualnej. Nie oznacza to jednak wcale, że brak takich celów pozbawia życie sensu z perspektywy bardziej ogólnej. Czyjeś życie bez celów może nadać sens życiu drugiego człowieka, który będzie się tym pierwszym na przykład opiekował albo po prostu go kochał. Ludzie wierzący mogą rozpatrywać sens życia z perspektywy nadprzyrodzonej, którą człowiekowi niewierzącemu może być trudno zrozumieć.

Lepsze są cele bliskie, możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie, niż odległe.

Co to znaczy „lepsze”? Jeśli oznacza to „dostarczające szybkiej nagrody”, to się zgadzam. Niektórzy ludzie nie umieją odraczać wzmocnień, oczekują natychmiastowej satysfakcji. Jeśli jej nie otrzymują, rezygnują z celu. Jest to jednak objaw niedojrzałości emocjonalnej. Człowiek dojrzały emocjonalnie umie odraczać nagrody i wytrwale dążyć do celów odległych.

Chodzi nie o to, by złapać króliczka, ale by gonić go.


W przypadku niektórych osób jest to prawda. Te osoby nie są zorientowane na osiągnięcie celu, lecz na sam proces dążenia do niego. Można powiedzieć, że dążenie do celu wywołuje u nich coś w rodzaju podniecenia, które czyni ich życie interesującym, podniecającym. Są to ludzie nieustannie poszukujący wysokiego poziomu stymulacji. Gdy cel zostanie osiągnięty, przestają się nim interesować. Na przykład niektórzy mężczyźni są zainteresowani kobietą dopóty, dopóki mogą ją zdobywać.
Powyższe stwierdzenie nie jest jednak prawdą w przypadku osób, dla których właśnie cel jest wartością samą w sobie.

Cel uświęca środki.
To wspaniała racjonalizacja dla osób, które chcą osiągnąć swoje cele, nie licząc się z dobrem innych! Coś w rodzaju kanonizowania nieograniczonej wolności. Wolność w realizacji naszych celów jest ograniczona przez prawa innych ludzi – prawo do szczęścia, ich własnej wolności, przez przepisy prawne lub zasady religijne. Dlaczego mój cel miałby być lepszy niż cele innych ludzi?

Osiągnięcie celu rodzi smutek spełnienia, poczucie utraty celu.


W pewnym sensie tak. Jeśli osiągnięcie celu wymagało dużego wysiłku, to może pojawić się coś w rodzaju „pustki mot...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy