W jaki sposób pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Materiały PR

W Polsce około 850-900 tysięcy osób dorosłych, czyli ponad 3% społeczeństwa jest uzależnionych od alkoholu. Rozpoznanie alkoholika nie zawsze jest łatwe, ponieważ istnieją również tak zwani "wysokofunkcjonujący alkoholicy". Oznacza to nic innego jak to, że na co dzień taka osoba dobrze sobie radzi - ma pracę, dom i jest zadbana.

W Polsce około 850-900 tysięcy osób dorosłych, czyli ponad 3% społeczeństwa jest uzależnionych od alkoholu. Rozpoznanie alkoholika nie zawsze jest łatwe, ponieważ istnieją również tak zwani "wysokofunkcjonujący alkoholicy". Oznacza to nic innego jak to, że na co dzień taka osoba dobrze sobie radzi - ma pracę, dom i jest zadbana.

POLECAMY

Jak rozpoznać czy ktoś jest uzależniony od alkoholu?

Jednym z głównych objawów jest utrata kontroli nad piciem. Alkoholik nie może przestać wtedy, kiedy chce. Dodatkowo występuje zwiększenie tolerancji, co wiąże się z koniecznością wypicia większej ilości alkoholu by uzyskać taki sam efekt. Z czasem dochodzi także tak zwany głód alkoholowy, czyli ogromna potrzeba wypicia i intensywne myślenie o napojach procentowych i przyjemnościach z nimi związanych, a także alkoholowy zespół abstynencyjny, który jest reakcją organizmu na brak lub ograniczenie picia (objawia się np. wymiotami, bólem głowy itd., a w skrajnych przypadkach nawet halucynacjami, drgawkami i atakami padaczki).

Przebieg choroby może u każdego wyglądać inaczej, jednak ogólnie wyróżnia się cztery jej fazy:

  • prealkoholiczną - picie dla przyjemności i zwiększenie tolerancji na alkohol, 

  • zwiastunową - picie po kryjomu i zaburzenia pamięci, 

  • krytyczną - ogromne pragnienie picia i zaniedbywanie rodziny oraz pracy, 

  • chroniczną - spożywanie alkoholu nie przeznaczonego do picia, poważne zaburzenia psychiczne i fizyczne oraz upośledzenie procesów myślowych. 


Nie ma znaczenia to, jakie alkohole się spożywa, jak często oraz w jakich ilościach. Nie to jest wyznacznikiem uzależnienia. Z drugiej jednak strony nie zawsze nadmierne picie od razu oznacza, że jest się alkoholikiem, ale z pewnością takie zachowanie może do tego doprowadzić. Osoby nadużywające w przeciwieństwie do uzależnionych potrafią wyznaczyć granicę picia i nie są fizjologicznie uzależnione.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Najskuteczniejszym sposobem jest przeprowadzenie interwencji, czyli spotkania kilku najbliższych osób z alkoholikiem, której celem jest skłonienie do podjęcia terapii. Do jej przeprowadzenia należy się bardzo dobrze przygotować. Podczas interwencji osoba uzależniona musi czuć od swoich bliskich wsparcie oraz to, że jest dla nich ważna. Awanturowanie i oskarżanie przyniosą zupełnie odwrotny efekt. Często to właśnie w tym momencie alkoholik dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z istnienia problemu. Aby przebić się przez system obronny uzależnionego, trzeba zorganizować co najmniej trzy osoby (z rodziny i/lub grona przyjaciół). Bardzo ważną kwestią jest to, żeby nie było wśród nich kogoś, kto w jakiś sposób może zakłócić przebieg interwencji. Można zaprosić w tym celu również psychoterapeutę, który poprowadzi spotkanie. Warto wiedzieć, żeby nie przeprowadzać interwencji, gdy osoba uzależniona jest pod wpływem alkoholu oraz nie dawać jej czasu do namysłu odnośnie terapii, tylko jak najszybciej wprowadzić ją w życie po uzyskaniu zgody.

Co dalej? Jak pomagać po odbytej terapii?

Najważniejsze jest okazywanie szeroko pojętego wsparcia przez członków rodziny, partnera oraz przyjaciół. Szczególnie ważne jest pomaganie w ciężkich sytuacjach (śmierć bliskiego, utrata pracy itp.) które mogą być przyczyną powrotu do picia. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest nie stwarzanie sytuacji do spożywania alkoholu. Należy dawać uzależnionemu przykład trzeźwości (nie pić przy nim) oraz nie organizować imprez z udziałem napojów alkoholowych, a w przypadku, gdy mieszka się razem, pozbyć się wszelkiego rodzaju napojów procentowych z domu.

Źródło: https://mozgi.pl/jak-pomoc-osobie-uzaleznionej-od-alkoholu-66F6

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI