Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

6 lipca 2016

Uwolnij się spod władzy smartfona

74

Co robić, by to popularne u-rządzenie nie zaczęło rządzić nami?

Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień – pisze dr Ryan Niemiec, wybitny współczesny psycholog zajmujący się naszymi mocnymi stronami. – Sam jestem winny; zawsze jest jakiś mail do sprawdzenia, strona do przejrzenia - praca i zabawa, do której służy smartfon – pisze Niemiec. Mało kto zapytany powie, że priorytetem są dla niego technologie, a nie ludzie. Ale w trakcie tej rozmowy spojrzy na komórkę, odblokuje ją kilka razy, by zobaczyć czy ktoś czasem nie zostawił wiadomości, czy nowe zdjęcia pojawiły się na „fejsie”… Obserwujemy to wokoło i sami się z tym zmagamy. Ale trudno nam się zmienić. Czasami ciężko nawet przyznać, że to problem lub przynajmniej zły nawyk. Dla tych, których stać na taką szczerość kilka wskazówek.

1. Zadaj sobie pytanie: czy w ogóle chce z tym coś zrobić? Być może jesteś zadowolony z czasu poświęcanego samemu sobie i swojemu telefonowi oraz rodzinie. Ale niektórzy szczerze odpowiedzą „zbyt wiele czasu poświęcam na przeglądanie smartfona”, „nie pamiętam co mówił mój rozmówca, bo skupiałem się na urządzeniu”, „bliscy zwracają mi uwagę, że ich ignoruję” itd.

2. Stwórz reguły użytkowania. Niemiec opisuje to tak: kiedy idę oglądać lekcję pływania mojego syna przed dotarciem na basen ustalam sam ze sobą, że telefonu będę używał wyłącznie do robienia zdjęć dziecku i odpisywania żonie. Ż...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy