Różne sytuacje wpływają na to, że dziecko traci wiarę we własne umiejętności, nawet gdy rodzice wspierają je, otaczają ciepłem i miłością. Dziecko obserwuje swoich rówieśników w szkole, na podwórku, na treningach sportowych i zajęciach pozalekcyjnych. Czasami dochodzi do wniosku, że inni są od niego lepsi, bardziej lubiani, potrafią coś, czego ono „nigdy” nie będzie umiało. I wtedy mogą rodzić się kompleksy oraz brak wiary we własne siły.
Młodzi ludzie, którzy uważają, że są nic niewarci, bardzo często nie potrafią nawiązać kontaktu z rówieśnikami, są nieśmiali, boją się głośno wyrażać swoje myśli i uczucia. Obawiają się również odrzucenia. Wychowawca, nauczyciel czy rodzic dość łatwo może odczytać wysyłane przez dziecko sygnały. Szybka reakcja dorosłego opiekuna może pomóc w odbudowaniu u dziecka wiary w siebie. Ocenianie („Jesteś niemądry”, „Brakuje ci ambicji”), porównywanie do innych, pouczenia, czy też różnego rodzaju groźby jeszcze bardziej mogą zdołować dziecko. Co więc robić? A może w młodym człowieku drzemią talenty, tylko należy mu je uświadomić?
Proponuję grę „Zalety”. To kameralna gra, chociaż można w nią się bawić też w kilka osób (np. dziecko i dwoje rodziców, najlepszy przyjaciel, najbliższa rodzina). Przygotujmy wcześniej jakieś żetony, guzi...
Uwierzyć w siebie
Jak pomóc dziecku uwierzyć w siebie, tak by było odważniejsze w kontaktach z rówieśnikami?