Uważność na zdrowie

Wstęp

Medytacja pomaga uczniom w koncentracji, poprawia ich osiągnięcia szkolne, łagodzi stres i napięcia, zmniejsza poziom agresji i liczbę gwałtownych zachowań. Medytujący nauczyciele także są spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.

Badania dowodzą, że medytacja ma bardzo pozytywny wpływ na tych, którzy ją praktykują. Daniel McCown z Tao Insitute of Mind and Body Medicine podkreśla korzyści płynące z medytacji, takie jak: umiejętność koncentracji uwagi pomimo różnych zakłóceń, większa samoświadomość, zdolność do rozwiązywania złożonych problemów i podejmowania decyzji.

Uważność jest definiowana jako szczególny sposób skupiania uwagi, często na określonym przedmiocie, służącym jako punkt koncentracji. Metoda redukcji stresu oparta na uważności (ang. mindfulness-based stress reduction, MBSR) to zestaw niezwiązanych z żadną religią ćwiczeń, które wzmacniają świadomość. Przeglądy badań pokazują, że MBSR przynosi długotrwałą poprawę w psychologicznych wymiarach jakości życia, a także w radzeniu sobie z depresją, lękiem i stresem. Metody oparte na uważności są niezwykle skuteczne, a National Institute for Health and Clinical Excellence rekomenduje je jako jeden ze sposobów zapobiegania depresji.

Liczne badania pokazują, że uważność ma też bardzo pozytywny wpływ na dzieci. W 2009 roku dowiodła tego Christine Burke. Badania z udziałem studentów medycyny pokazały pozytywny wpływ MBSR i tai-chi na ich osiągnięcia. Z kolei obserwacje prowadzone w tajlandzkich domach poprawczych pokazały, że regularne praktykowanie medytacji 70 proc. młodych uczestników dało poczucie spokoju i zadowolenia, 44 proc. poprawę koncentracji, a 36 proc. redukcję porywczości.

Sam przekonałem się o dobrym wpływie medytacji, gdy rozmawiałem kiedyś z uczniami szkoły w londyńskiej dzielnicy Hammersmith. Duża grupa praktykowała medytację i opowiedziała mi o tym, jak jest im pomocna, zwłaszcza przed egzaminami. Warto dodać, że w tej szkole medytacja praktykowana jest od ponad 40 lat.

W 2005 roku Biuro Edukacji Katolickiej diecezji Townsville w Queensland w Australii wprowadziło do szkół próbny program medytacji. W 2006 roku w 31 katolickich szkołach rozpoczęto regularną praktykę medytacyjną. Obecnie aż 12 tysięcy uczniów w wieku od 5 do 18 lat z 33 szkół medytuje kilka razy w tygodniu.

W 2007 roku spotkałem się z Ernim Christie z Biura Edukacji Katolickiej, by dokonać ewaluacji programu. Zdecydowaliśmy się na st...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI