Uśmiechaj się do nieznajomych

Ja i mój rozwój

Co zrobić, żeby ludzie nie klasyfikowali Cię przy pierwszym spotkaniu według powszechnie funkcjonujących stereotypów? Klucz tkwi w uśmiechu. Ale w jakim?

Zdarza nam się pochopnie oceniać obcych ludzi. Im mniej wiemy o danej osobie, tym częściej wyciągamy nieuzasadnione wnioski na temat jej zachowania. Posługujemy się stereotypami, bo tak jest nam łatwiej. Badania Nicole Semft z Georgetown University sugerują, że szczery uśmiech powstrzymuje ludzi przed negatywnym ocenianiem innych. – Szczery uśmiech to tak silny bodziec, że jest w stanie zatrzymać pojawiające się w głowie obserwatora stereotypowe oceny związane z płcią czy rasą – tłumaczy Semft.

W przeprowadzonym przez nią eksperymencie ochotnicy oglądali serię zdjęć portretowych i oceniali osobowość sfotografowanych osób. Część oglądała zdjęcia osób o neutralnym wyrazie twarzy, a część fotografie tych samych, ale uśmiechniętych osób. Okazało się, że studenci przeglądający neutralne twarze oceniali ludzi ze zdjęć zgodnie ze stereotypami dotyczącymi...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI