Uśmiech przy tablicy

Wstęp

„Kiedy się uśmiechasz, nie przestawaj, wtedy cały świat uśmiecha się z tobą” - śpiewa Louis Armstrong w utworze „When you’re smiling”. To prawda. A w szkole szczególnie warto się uśmiechać.

W latach pięćdziesiątych XX wieku przeprowadzono niewielkie badania dotyczące zachowań wychowawców w przedszkolach. Opublikowane w „Journal of Educational Research” w 1955 roku wyniki pokazywały, że na efektywność nauczania wpływa... uśmiechanie się nauczycieli. Na początku lat 90. uczniowie szczecińskich szkół wskazywali najważniejsze cechy dobrego nauczyciela. Na pierwszym miejscu wymienili posiadanie wiedzy, ale na drugim – miłe usposobienie. Dekadę później Centrum Kształcenia Ustawicznego „Pitagoras” zadało swoim podopiecznym podobne pytanie – aż 98 proc. stwierdziło, że cechą dobrego nauczyciela jest poczucie humoru.

Niestety, równocześnie uczniowie uważają, że poczucie humoru to rzadka cecha wśród nauczycieli. Prawie 37 proc. młodych ludzi ma ich za złośliwych i aroganckich. Ponad 14 proc. zarzuca nauczycielom, że swoje niepowodzenia życiowe odreagowują na podopiecznych.

To prawda, że w szkole niełatwo jest zachowywać pogodę ducha...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI