Ujarzmianie wiedzy

Wstęp

Dlaczego dzieci często nie mają ochoty na przyswajanie pewnych treści? Co zrobić, żeby chciały się uczyć, żeby nauka nie kojarzyła im się z czymś nieprzyjemnym?

Jarosław Cieśla, pedagog z wykształcenia, jest autorem wielu gier, rebusów i łamigłówek, publikowanych w czasopismach i książkach. Opracowuje również labirynty i gry przygodowe w terenie.

Przyswajanie wiedzy kojarzy się na ogół z nudnym i nieciekawym obowiązkiem. Co przyjemnego może być w uczeniu się rzeczy, które nużą i nie fascynują? Do tego dochodzi jeszcze obawa przed złą oceną oraz niezadowoleniem rodziców i nauczyciela.

POLECAMY


Pamiętam, że w szkole podstawowej kolega pożyczył mi książeczkę z wynikami wszystkich meczów mistrzostw świata w piłce nożnej w Hiszpanii, w których to polska reprezentacja zdobyła trzecie miejsce. Zaczytywałem się w tej broszurze, a potem niespodziewanie odkryłem, że znam na pamięć wszystkie wyniki, strzelców bramek i minuty ich zdobycia. Dlaczego bez trudu zapamiętałem takie szczegóły? Odpowiedź nasuwa się sama: interesowałem się piłką nożną oraz turniejem mistrzowskim w Hiszpanii.


Jeśli zatem chcemy bezboleśnie zdobyć wiedzę...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI