Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Ujarzmianie wiedzy

0 407

Dlaczego dzieci często nie mają ochoty na przyswajanie pewnych treści? Co zrobić, żeby chciały się uczyć, żeby nauka nie kojarzyła im się z czymś nieprzyjemnym?

Jarosław Cieśla, pedagog z wykształcenia, jest autorem wielu gier, rebusów i łamigłówek, publikowanych w czasopismach i książkach. Opracowuje również labirynty i gry przygodowe w terenie.

Przyswajanie wiedzy kojarzy się na ogół z nudnym i nieciekawym obowiązkiem. Co przyjemnego może być w uczeniu się rzeczy, które nużą i nie fascynują? Do tego dochodzi jeszcze obawa przed złą oceną oraz niezadowoleniem rodziców i nauczyciela.


Pamiętam, że w szkole podstawowej kolega pożyczył mi książeczkę z wynikami wszystkich meczów mistrzostw świata w piłce nożnej w Hiszpanii, w których to polska reprezentacja zdobyła trzecie miejsce. Zaczytywałem się w tej broszurze, a potem niespodziewanie odkryłem, że znam na pamięć wszystkie wyniki, strzelców bramek i minuty ich zdobycia. Dlaczego bez trudu zapamiętałem takie szczegóły? Odpowiedź nasuwa się sama: interesowałem się piłką nożną oraz turniejem mistrzowskim w Hiszpanii.

POLECAMY


Jeśli zatem chcemy bezboleśnie zdobyć wiedzę na dany temat, powinniśmy go lubić i jeszcze dobrze się bawić przy jego zgłębianiu. Tylko jak to zrobić? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Można ujarzmić każdą z nauk, a ja pokażę, jak to zrobić np. z geografią. Proponuję grę strategiczno-losową „Wyprawa po skarby”, która pomoże zapamiętać informacje o zasobach naturalnych danego kraju. Najpierw trzeba przygotować mapę omawianego terenu, w formacie co najmniej A3. Klasę można podzielić na kilkuosobowe grupy, ale wtedy każda powinna mieć taką samą mapę. Można ją narysować albo wydrukować z materiałów dostępnych w internecie. Na mapie uczniowie zaznaczają, np. kółkami, miejsca występowania zasobów mineralnych (ale nie opisują ich!), a następnie łączą je liniami. W ten sposób tworzą sieć „dróg”. Taką mapę można wielokrotnie wykorzystywać przy omawianiu innych tematów związanych z danym krajem, kontynentem lub obszarem.


Następnie uczniowie przygotowują „skarby” – kartonowe żetony o średnicy ok. centymetra z rysunkami...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy