Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

12 czerwca 2018

Twórczy bajzel

159

Wszyscy jesteśmy stworzeni do tego, by tworzyć. Podchodźmy do problemów w nowatorski sposób, szukajmy piękna, rzućmy czasem rękawicę normom społecznym - mówi Scott Barry Kaufman.

Daria Grabda: Gdy słyszymy hasło kreatywność, przychodzą nam na myśl doskonałe dzieła i prace wybitnych postaci ze świata kultury i nauki, np. Pabla Picassa albo Alberta Einsteina. Tymczasem w książce Kreatywność. I masz pomysł na wszystko pisze Pan, że kreatywność to „niezły bajzel”. Dlaczego?
Scott Barry Kaufman: Proces twórczy obejmuje wiele prób i błędów, a twórca często sam do końca nie wie, dokąd zmierza – odkrywa to dopiero w momencie, gdy już tam dotrze. Gdy Picasso malował słynną „Guernicę”, nie miał w głowie wizji skończonego obrazu, jego koncepcja cały czas się zmieniała. Proces twórczy ma złożoną i zmienną naturę, nie powinno więc zbytnio zaskakiwać to, że kreatywni ludzie mają zazwyczaj w głowie... chaos. Kreatywność to mieszanka pozornie niepasujących do siebie cech i zachowań, takich jak: uważność i marzenia, wrażliwość i odporność psychiczna, a także intuicja i racjonalne działania. Z perspektywy obserwatora z zewnątrz, a także samego twórcy, taka „mieszanka” może sprawiać wrażenie bałaganu – do czasu, gdy te sprzeczności się pogodzą i wyłoni się z nich sens.

Kreatywne osoby zwykle mają bogatą wyobraźnię. Kreatywność i wyobraźnia często są traktowane jako równoważne pojęcia. Czym się różnią?
Wyobraźnia to zdolność do wizualizacji tego, co może być, do przedstawiania w umyśle czegoś, co w danej chwili dla zmysłów nie istnieje. Wyobraźnia jest konieczna, ale niewystarczająca dla kreatywności. Kreatywność to o wiele więcej niż tylko wyobraźnia.

Co charakteryzuje osobę kreatywną?
Ważna jest ogólna sprawność intelektualna, wiedza i odpowiednie umiejętności w określonej dziedzinie, predyspozycje twórcze, zasoby psychologiczne – pewność siebie, wytrwałość i gotowość do podejmowania ryzyka, wewnętrzna motywacja. Istotne są też takie cechy jak otwartość na własne życie wewnętrzne, niezależność. Osoba kreatywna potrafi odnajdywać porządek w chaosie, cechuje ją upodobanie do złożoności i wieloznaczności, wysoka tolerancja na bałagan i zamęt. Znaczenie mają również czynniki środowiskowe: kontakt z osobami, które mogą nas wprowadzić w dane środowisko czy dostęp do podstawowych materiałów.

Jakie otoczenie sprzyja kreatywnym pomysłom?
Nowym pomysłom z pewnością sprzyja nietypowe otoczenie, pomaga ono bowiem wydostać się z szarej codzienności. Rutyna sprawia, że zawsze idziemy tą samą ścieżką, podejmujemy takie same wybory i działania. Tkwimy w tym, co znane i bezpieczne. Nietypowe otoczenie może nam przypomnieć, że warto myśleć nieszablonowo!

A co z emocjami?
Dużo zależy od tego, na jakim etapie procesu twórczego znajduje się osoba. Jeśli generuje nowe pomysły, pozytywny nastrój może pomagać. Jeśli jednak potrzebuje skupienia, pomocny będzie nastrój neutralny lub nawet nieco obniżony. Wiele badań pokazuje, że mieszanka złożonych emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – ułatwia kreatywne działania.

Jak wygląda proces twórczy w mózgu? Czy to prawda, że za kreatywność odpowiada prawa półkula?
Proces twórczy nie angażuje tylko jednego obszaru w mózgu – angażuje mózg jako całość. Jedną z najważniejszych sieci neuronowych, które biorą udział w kreatywności, jest sieć stanu domyślnego – inaczej „sieć wyobraźni”. Pomaga nam wyobrazić sobie przyszłe możliwości, znajdować znaczenie. Dzięki niej lepiej rozumiemy punkt widzenia innych osób i jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia. Ta sieć koordynuje wiele...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy