Twórczy bajzel

Ja i mój rozwój Praktycznie

Wszyscy jesteśmy stworzeni do tego, by tworzyć. Podchodźmy do problemów w nowatorski sposób, szukajmy piękna, rzućmy czasem rękawicę normom społecznym - mówi Scott Barry Kaufman.

Daria Grabda: Gdy słyszymy hasło kreatywność, przychodzą nam na myśl doskonałe dzieła i prace wybitnych postaci ze świata kultury i nauki, np. Pabla Picassa albo Alberta Einsteina. Tymczasem w książce Kreatywność. I masz pomysł na wszystko pisze Pan, że kreatywność to „niezły bajzel”. Dlaczego?
Scott Barry Kaufman: Proces twórczy obejmuje wiele prób i błędów, a twórca często sam do końca nie wie, dokąd zmierza – odkrywa to dopiero w momencie, gdy już tam dotrze. Gdy Picasso malował słynną „Guernicę”, nie miał w głowie wizji skończonego obrazu, jego koncepcja cały czas się zmieniała. Proces twórczy ma złożoną i zmienną naturę, nie powinno więc zbytnio zaskakiwać to, że kreatywni ludzie mają zazwyczaj w głowie... chaos. Kreatywność to mieszanka pozornie niepasujących do siebie cech i zachowań, takich jak: uważność i marzenia, wrażliwość i odporność psychiczna, a także intuicja i racjonalne działania. Z perspektywy obserwatora z zewnątrz, a także samego twórcy, taka „mieszanka” może sprawiać wrażenie bałaganu – do czasu, gdy te sprzeczności się pogodzą i wyłoni się z nich sens.

Kreatywne osoby zwykle mają bogatą wyobraźnię. Kreatywność i wyobraźnia często są traktowane jako równoważne pojęcia. Czym się różnią?
Wyobraźnia to zdolność do wizualizacji tego, co może być, do przedstawiania w umyśle czegoś, co w danej chwili dla zmysłów nie istnieje. Wyobraźnia jest konieczna, ale niewystarczająca dla kreatywności. Kreatywność to o wiele więcej niż tylko wyobraźnia.

Co charakteryzuje osobę kreatywną?
Ważna jest ogólna sprawność intelektualna, wiedza i odpowiednie umiejętności w określonej dziedzinie, predyspozycje twórcze, zasoby psychologiczne – pewność siebie, wyt...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI