Terapeutyczna sieć

Wstęp

Według polskiego prawa dzieci i młodzież mogą skorzystać z psychoterapii i innych form pomocy psychologicznej tylko za zgodą rodziców. Najwyższy czas zmienić te przepisy.

Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po nową ofertę pomocy psychologicznej, jaką są e-gabinety. Dlaczego? Bo do e-gabinetów „wchodzą” wygodnie i szybko. Bo mają zapewnioną anonimowość. Bo mogą dokładnie sprawdzić specjalistę, z którego usług chcą skorzystać. Bo mogą wybrać narzędzie komunikacji z terapeutą. Bo mogą mieć kontrolę nad wszystkim, co się dzieje. Bo mogą tworzyć problemowe grupy wsparcia, w których ważna jest obecność i słowa innych osób z podobnymi problemami. Bo mogą w postach, na forum dokonać swoistego katharsis, czyli oczyszczenia psychicznego. Bo mogą zdobyć wiedzę z zakresu psychologii, pomocną w codziennym życiu.

Nie wiedzą jednak, że jeśli nie osiągnęli pełnoletności, to wedle polskiego prawa z pomocy psychologicznej wolno im skorzystać wyłącznie za zgodą rodziców albo opiekunów. A nawet gdyby wiedzieli, to zapewne większość nie poprosiłaby o taką zgodę. Terapeuci oczekują więc daremnie na pozwolenie, kontakt się urywa i młody człowiek zostaje z nierozwiązanym problemem. Dlatego wręcz konieczna staje się rychła zmiana przepisów prawnych dotyczących udzielania pomocy niepełnoletnim bez zgody rodziców, zwłaszcza w trudnych dla nich sytuacjach.

Z własnego wieloletniego doświadczenia w pracy terapeutycznej z młodzieżą wiem, jak ogromne znaczenie ma dla niej możliwość zachowania całkowitej anonimowości, a zwłaszcza „ukrycia się” przed rodzicami czy opiekunami. Młodzi ludzie opowiadają mi, jak doskwiera im poczucie bezsilności i bezradności wobec problemów, które ich przerastają. Czują się zagubieni i bardzo samotni w swoim cierpieniu. Wstyd, brak zaufania, lęk przed oceną, poczucie niezrozumienia to powody, dla których rezygnują z poszukiwania fachowej pomocy u psychologa lub pedagoga szkolnego. Odczuwają dystans emocjonalny wobec rodziców, nierzadko boją się ich reakcji, dlatego nie proszą o pomoc i wsparcie. Szukają sposobów na ukojenie swojego cierpienia, więc sięgają po alkohol, narkotyki czy dopalacze. Czasami szukają pomocy na forach, stronach internetowych lub portalach, które nie zawsze pokazują właściwą drogę do rozwiązania problemu.

Do niedawna spotykałem się z młodymi ludźmi wyłącznie w zaciszu mojego gabinetu. Byłem bowiem przekonany, że podstawą wszelkich działań terapeutycznych może być tylko pełen zaufania, bezpośredni kontakt pomagającego i poszukującego pomocy. Uważałem też, że poradnictwo psychologiczne jest nieskuteczne, ponieważ zajmuje się tylko objawami, pomijając przyczyny powstania problemu. Radzić i doradzać komuś jest zawsze łatwo, bo to nie radzący ponosi konsekwencje stosowania się do porad.

Przekonałem się jednak, że internet także może być miejscem uzyskiwania skutecznej pomocy psychologicznej. Na wielu portalach informacyjnych uruchomione zostały bezpłatne poradnie specjalistyczne, prowadzone droga mailową. Od kilku miesięcy funkcjonują w sieci specjalistyczne portale psychologiczne, które oferują rzetelną wiedzę oraz porady specjalistów, udzielających płatnej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, seksuologicznej oraz z zakresu coachingu. Każdy, kto chce poznać opinię specjalisty, wysyła informację na wewnętrzną pocztę lub czat, może też porozmawiać przez komunikator internetowy.

Nastolatki zgłaszają przeróżne problemy. Na pierwszy rzut oka niektóre mogą sprawiać wrażenie wręcz trywialnych, ale dla tych, których dotykają, są najpoważniejsze na świecie.

Problem 1

Witam. Mam na imię K. Mam 13 lat. Mieszkam na wsi. Chodzę do I klasy  gimnazjum. Moim problemem jest to, że rówieśnicy nie akceptują mnie. Nie znam źródła tego zachowania. Tak było zawsze (od przedszkola). Moja mam mówi, że powodem braku akceptacji jest to, iż w przedszkolu, gdy inni bawili się, ja siedziałem w ławce. Dla mnie to głupota. Później starszy chłopiec uznał mnie za „kozła ofiarnego”, w klasie nie miałem (i nadal nie mam) przyjaciół. Czasami z kimś porozmawia...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI