Tatuaż - Czy są bezpieczne i skuteczne metody usunięcia go?

Materiały PR

Bez względu na przyczynę usuwania tatuażu, poszukiwana jest metoda skutecznego i bezpiecznego usuwania tatuażu. Bez ryzyka pozostawienia blizn, gwarantująca całkowite usunięcie tatuażu lub znaczną redukcję jego widoczności. Czy istnieje taka metoda na usuwanie tatuażu?


Tatuaż to coraz popularniejsza forma ozdabiania ciała. Niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla osób z nizin społecznych, dziś traktowana jest jako artystyczna forma ozdabiania skóry. Na wykonanie tatuażu decydują się dziś osoby w każdym wieku. Wraz z liczbą osób decydujących się na wykonanie tatuażu, rośnie odsetek tych, którzy tatuażu chcą się pozbyć. Decyzja o chęci usunięciu tatuażu może być podyktowana rozmaitymi względami. Niektórym osobom tatuaż się po prostu znudził, inni wykonali go pod wpływem impulsu i teraz chcą się go pozbyć. Niektórzy – zwłaszcza ci, którzy decydują się na tatuaż na odsłoniętym obszarze skóry - mają problem ze znalezieniem pracy. Ponadto wraz z upływem lat może dojść do niekorzystnych zmian w wyglądzie tatuażu – rysunek na skórze może zblednąć, a jego kontury – rozmyć się. Dodatkowo ostatnie badania wskazują że niektóre barwniki wykorzystywane do tatuaży są rakotwórcze. Bez względu na przyczynę usuwania tatuażu, poszukiwana jest metoda skutecznego i bezpiecznego usuwania tatuażu. Bez ryzyka pozostawienia blizn, gwarantująca całkowite usunięcie tatuażu lub znaczną redukcję jego widoczności. Czy istnieje taka metoda na usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu – jak to działa?

POLECAMY

Wśród zabiegów usuwania tatuażu wyróżnić można zabiegi polegające na mechanicznym usuwaniu rysunku. Mowa o zabiegach chirurgicznego usuwania skóry czy zabiegów dermabrazji. Zabiegi te mają jednak inwazyjny charakter, ponadto sprzyjają powstawaniu blizn – nie są to zatem polecane sposoby na usunięcie tatuażu. Ponadto skuteczność zabiegów dermabrazji czy peelingów kwasowych jest mocno ograniczona. Absolutnie nie należy eksperymentować z domowymi sposobami usuwania tatuażu. Są to metody całkowicie nieskuteczne, a jedynym efektem usuwania tatuażu w domu może być zakażenie skóry i ryzyko powstania trwałych blizn. Zupełnie inaczej jest w przypadku usuwania tatuażu zabiegiem laserowym. Taka metoda usuwania niechcianego tatuażu jest naprawdę godna polecenia, gdyż metoda ta wyróżnia się szeregiem zalet:

- zapewnia skuteczne usuwanie tatuażu; wybór najnowocześniejszego lasera zapewnia pozbycie się nawet trudnych do usunięcia barwników

- wysokie bezpieczeństwo zabiegu, zminimalizowanie ryzyka powstania blizn czy innych powikłań

- możliwość znieczulenia obszaru skóry poddawanego zabiegowi kremem znieczulającym, a także głowicą chłodzącą lasera

- krótki czas trwania zabiegu – jednorazowo należy spędzić w gabinecie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (w zależności od wielkości tatuażu)

- stosunkowo szybki czas gojenia się skóry, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu zabiegu ustępują samoistnie po kilku dniach

Należy podkreślić, że najwyższą skutecznością wyróżniają się zabiegi usuwania tatuażu z wykorzystaniem lasera neodymowo–yagowego Q switch. Laser Alma Harmony wyróżnia się emitowaniem fal o długości 532 nm, a także 1064 nm – i to umożliwia usuwanie szerokiej gamy odcieni barwników stosowanych do wykonywania tatuaży. Wiązka laserowa jest selektywnie pochłaniana przez barwnik tatuażu i powoduje jego rozpad.

Dzięki temu z zabiegu na zabieg tatuaż stopniowo blaknie. Decydując się na laserowe usuwanie tatuażu https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-tatuazu/, warto zwrócić uwagę na rodzaj lasera, którym ma być wykonany zabieg. Nie każdy laser okaże się bowiem równie skuteczny.
Jak często należy wykonywać zabieg usuwania tatuażu laserem? Ile zabiegów jest potrzebnych? Zalecana częstotliwość zabiegu usuwania tatuażu laserem to około 6 tygodni. Taki okres czasu jest wymagany do tego, aby nastąpiło usunięcie barwnika. Liczba zabiegów jest natomiast kwestią indywidualną i zależy m. in. od wielkości tatuażu, głębokości jego wykonania oraz użytych barwników. Zazwyczaj wystarcza 4 – 10 zabiegów.

O czym pamiętać przed i po zabiegu laserowego usuwania tatuażu?

Przed podjęciem decyzji o laserowym usuwaniu tatuażu, warto poznać przeciwwskazania do zabiegu. Najważniejsze z nich to:

- skłonność do powstawania blizn przerostowych

- bielactwo

- świeża opalenizna

- aktywne infekcje skórne

- stosowanie preparatów fotouczulających

- nowotwory

- padaczka

- zaburzenia krzepnięcia krwi

- ciąża i karmienie piersią

Oczywiście zabieg usuwania tatuażu poprzedzony jest zawsze konsultacją z lekarzem lub kosmetologiem, podczas której szczegółowo przeanalizowane zostanie występowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

A jakie są najważniejsze zalecenia pozabiegowe, o których powinien pamiętać każdy, kto poddaje się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu? Po zabiegu kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry – natłuszczanie skóry oraz stosowanie kremów z filtrem anty – UV. Niewskazane jest natomiast stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, retinol czy inne substancje mogące podrażniać skórę.

Ważnym zaleceniem jest konieczność unikania ekspozycji na słońce, sauny oraz basenu przez około 4 tygodnie, a w pierwszych kilku dniach po zabiegu niewskazane są gorące kąpiele. Przestrzeganie tych zaleceń zapewni optymalne warunki dla wygojenia się skóry i zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań, zwiększając tym samym skuteczność zabiegu usuwania tatuażu laserem.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI