Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

22 września 2016

Tajemnice ludzi szczęśliwych

15

Czy jesteś szczęśliwy? A może czujesz, że musisz coś w życiu zmienić, by w pełni z niego czerpać?

Szczęście to bardzo trudne pojęcie. Dla każdego oznacza coś troszkę innego. Niektórzy nas upatrują go w zdrowiu, inni w dostatnim życiu. Chrześcijańscy mistycy mówią z kolei, że można być szczęśliwym nawet wtedy, gdy codziennie doświadczamy zła. Dla mędrców buddyjskich jest ono wręcz tożsame ze stanem obojętności wobec cierpienia. Jednak w potocznym rozumieniu szczęście polega na osiagnięciu stanu, w którym jestesmy zadowoleni z naszego życia. Oto kilka prostych rad, które mogą pomóc sprawić, by codzienność przynosiła Ci większą satysfakcję:

1. Wchodź w relacje z innymi.

Pomóż w znalezieniu drogi. Bądź tym kierowcą, który ustąpi pierwszeństwa innemu, tym pasażerem tramwaju, który ustąpi miejsca bardziej zmęczonej osobie. Okazywanie uprzejmości sprawia, że czujemy się lepsi i żyjemy dłużej.

2. Licz do dziesięciu.

Złość nie jest twoim przyjacielem. Nauczenie się jak ją kontrolować może oszczędzić ci kilku lat życia. Badania opublikowane przez Journal of Epidemiology and Community Health sugerują, że kłótliwi ludzie żyją krócej.

3. Bądź zadowolony z tego, co masz.

Nabywanie rzeczy rzadko podnosi poczucie szczęścia na dłużej, a pogoń za materialnymi dobrami definitywnie je obniża. Niektórzy z nas dają się zapędzić w wyścig szczurów za lepszym autem, większym domem… Trudno się z niego wycofać.

4.

...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy