Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

17 stycznia 2017

Tacy sami

118
Jestem taki jak ty – te słowa mogą nas uwolnić od poczucia winy i poczucia krzywdy, znieść poczucie wyższości i niższości. Uwolnić i zbliżyć.

Spotkałem ostatnio, po wielu latach niewidzenia, przyjaciela ze studiów. W czasie rozmowy, bardzo ożywiony, podzielił się ze mną wiadomością, że zaczął strzelać. Regularnie chodzi na strzelnicę i całymi godzinami (a nie jest to tania przyjemność) strzela z pistoletu. Ma też zamiar uzyskać pozwolenie na broń i się w nią zaopatrzyć. Po co to robi? Bo idą ciężkie czasy i lepiej być przygotowanym na spotkanie z tymi, którzy będą strzelać do nas. Kogokolwiek to „nas” miałoby obejmować...

POLECAMY

Mówiąc o sobie, na ogół chętnie używamy języka, który nie buduje barier. Mówimy my: ludzie, Europejczycy, Polacy. Gdy jednak próbujemy dokładnie sprawdzić, z jaką właściwie grupą się utożsamiamy, to okazuje się, że lubimy wykluczać, oddzielać się od innych, zamykać drzwi. Żeby się poczuć dobrze, żeby się poczuć dobrym, szukamy złych. Kiedy uda nam się podzielić świat na dobrych i złych (a udaje się zawsze), od razu zaczynamy czuć się lepiej. Źli są nam bardzo potrzebni, abyśmy mogli poczuć się dobrzy.

Kim są ci źli? Dyżurni źli to przestępcy przeciwko prawu i moralności: złodzieje, zabójcy, pedofile, ale też sprawcy wypadków, przyłapani na braniu łapówek i różne inne podejrzane typy. My nie jesteśmy tacy jak oni. Nikogo nie zabiliśmy, nie okradliśmy, nie wykorzystaliśmy. Skąd! Oni są źli, my – dobrzy. Mamy prawo do moralnej wyższości i wypowiadania sądów, które wskazują winnych i ustalają wymiar kary.

Innego rodzaju złych dostarcza nam polityka. Ona bardzo pomaga podzielić świat na dobrych i złych i, oczywiście, natychmiast stanąć po stronie dobrych. Zanurzając się w doświadczeniu wyborów i głosowań, słuchając polityków, czy nawet uczestnicząc w rodzinnych dyskusjach (a raczej „dyskusjach”), można odnieść wrażenie, że uczestniczymy nie w wymianie i starciu różnych poglądów, ale w zmaganiu sił dobra i zła, światła i ciemności, Boga ...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy