Szukaj swoich mocnych stron

Wstęp

Każdy z nas ma swoje mocne strony. Niektóre znamy, z innych nawet nie zdajemy sobie sprawy. Trzeba jednak wiedzieć, jak ich szukać i jak je wykorzystywać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Pantha rei! Ta Heraklitowa mądrość zachęca nas do odważnego otwarcia się na nowe okoliczności. Jednak wielu nauczycieli nie wyobraża sobie życia poza szkołą, zaś perspektywę ewentualnej zmiany zawodowej postrzega niemal jako katastrofę. Tymczasem znakiem naszych czasów staje się konieczność ciągłego dostosowywania się do zmiennych uwarunkowań rynku pracy, elastyczność, umiejętność dostrzegania oraz eksponowania swoich atutów i podkreślania możliwości ich wykorzystywania w nowym środowisku pracy, w innych organizacjach i branżach. Badania polskich pracodawców pokazują, że często poszukują oni nie tyle osób o konkretnym profilu wykształcenia czy formalnych kwalifikacji, co posiadających cechy charakteru, predyspozycje osobowościowe oraz systemy wartości sprzyjające solidnemu, niezawodnemu, lojalnemu wykonywaniu obowiązków, wykazywaniu się kreatywnością i sprawnością w szybkim poszukiwaniu użytecznych informacji, komunikatywnością i umiejętnością łatwego nawiązywania dobrych relacji oraz efektywnej współpracy z innymi ludźmi, jak również mających rozwinięte umiejętności intra- oraz interpersonalne. Dopiero w dalszej kolejności liczy się formalne wykształcenie. Sposób kształcenia oraz socjalizacji w zawodzie nauczyciela sprzyja kształtowaniu powyższych przymiotów, tak bardzo cenionych przez pracodawców. Dlatego bardzo ważnym krokiem jest jak najwszechstronniejsze rozpoznanie swoich mocnych stron!

Coping, czyli radzenie sobie ze stresem

Badacze stresu potwierdzają, że sposoby zmagania się z nim są bardziej istotne dla naszego funkcjonowania i zachowania zdrowia niż stresowe zdarzenia same w sobie. Tę aktywność psychologowie nazywają copingiem, tłumaczonym z angielskiego jako „radzenie sobie” lub „procesy zmagania się”, „przezwyciężanie stresu”. Jeśli efekty tego procesu są pozytywne, czyli sprzyjają uzyskaniu poczucia dobrostanu, to mówimy o „poradzeniu sobie”.

Radzenie sobie ze stresem ma szerokie znaczenie – obejmuje zarówno procesy poznawcze (poszukiwanie czy selekcja informacji, procesy intrapsychiczne związane z naszą interpretacją zdarzeń czy uruchamianiem mechanizmów obronnych), jak też behawioralne (nasze bezpośrednie działania czy powstrzymywanie się od nich). R.S. Lazarus i S. Folkman opracowali listę zachowań podejmowanych przez ludzi w sytuacjach stresowych, wyodrębniając osiem ogólnych strategii radzenia sobie ze stresowymi sytuacjami, których opisy zamieściłam w ćwiczeniu „Coping”, poświęconym indywidualnym strategiom radzenia sobie ze stresem.

Jeśli przeżywasz trudny czas związany z koniecznością zmiany pracy, pamiętaj, że bardzo ważne jest, zwłaszcza w kryzysowej sytuacji, uzyskanie wsparcia! Nie unikaj ludzi! Znajdź kogoś, kto Cię wesprze choćby tylko rozmawiając z Tobą o uczuciach i obawach. Wsparcia warto szukać w kręgu przyjaciół, bliskich znajomych, zaufanych ludzi. Mogą nim służyć również profesjonaliści – psycholog, coach, doradca zawodowy, lekarz psychiatra (jeśli popadasz w obezwładniającą melancholię i nie masz siły wziąć się w garść). Poszukiwanie takiej pomocy jest wyrazem zaradności i aktywności, a nie bezradności i słabości! Możesz na przykład w urzędzie pracy zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy (jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy) lub bezrobotna – dzięki temu możesz skorzystać z poradnictwa zawodowego, dofinansowania szkoleń, dostępu do...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI