Szkolne umowy i porozumienia

Wstęp

Szkoła jest miejscem spotkania wielu indywidualności, które w zgodzie i porozumieniu mają uczyć się i rozwijać. Dlatego potrzebne jest wypracowanie takich reguł wzajemnego współżycia nauczycieli, uczniów i ich rodziców, aby wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie.

W szkole dzieci i młodzież poznają świat oraz siebie w nim, uczą się otaczającej je rzeczywistości i praw nią rządzących. Połączenie wiedzy na temat wartości i norm obowiązujących w społeczeństwie z tymi, które obowiązują w szkole i w klasie, z pewnością ułatwi wszystkim wspólne przebywanie oraz budowanie dobrych relacji. Aby się zrozumieć i porozumieć, potrzebny jest dobry klimat szkoły, dialog i poczucie bezpieczeństwa. Ważne są także jasne zasady współżycia i postępowania.
Uzgodniony system zasad, norm i wartości tworzy ramy dla pożądanego sposobu zachowania i wzajemnego odnoszenia się do siebie. Jest ważnym elementem, stabilizującym życie szkoły i klasy, ułatwia zaspokojenie potrzeb i budowanie wzajemnego porozumienia. Spisany w formie umowy i udostępniony wszystkim – pomaga w trudnych sytuacjach, bowiem zawsze można się do niego odwołać.

Wypracowane i przyjęte wspólne cele i priorytety, a także sposób ich realizowania, decydują o stosunkach oraz atmosferze panującej w szkole i w klasie. Sprzyjają budowaniu przyjaznych relacji. Uwrażliwiają na uczucia i potrzeby innych osób oraz swoje własne. Jasno określone wymogi dotyczące zachowania wpływają na sposób wzajemnego odnoszenia się do siebie. Pomagają uczyć się i radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz dokonywać trafnych wyborów.

Dialog, więź, zaufanie oraz poszanowanie uczuć i potrzeb, a także oparte na wzajemnym szacunku relacje pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami, są warunkiem niezbędnym do tworzenia porozumienia i zrozumienia. Są także fundamentem każdej umowy pomiędzy nimi. Dlatego trzeba ze sobą rozmawiać i zawierać umowy, a uzgodnione postanowienia spisywać oraz stale weryfikować ich sens.

Od czego zacząć?

Umowa nauczycielska


Umowa nauczycielska jest – obok umowy z rodzicami i umowy z klasą – jednym z ważniejszych elementów Ogólnoszkolnego Systemu Wychowawczego. To rodzaj ogólnego porozumienia pomiędzy nauczycielami na temat sposobu funkcjonowania  szkoły.

Całe grono pedagogiczne odpowiada za proces nauczania i wychowania, jego kształt i przebieg na terenie szkoły. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego nauczyciele powinni ustalić, co jest dla nich ważne i wartościowe, w jaki sposób chcą uczyć i wychowywać oraz co to dla nich oznacza. Muszą uzgodnić cele, wartości i priorytety, podzielić się odpowiedzialnością za poszczególne zadania. Na podstawie przyjętej polityki wychowawczej, analizy potrzeb, wyznaczonych zadań i kierunków pracy szkoły nauczyciele powinni także stworzyć ogólny, niepodważalny, obowiązujący wszystkich system zasad i reguł postępowania oraz wymagań dotyczących uczenia się i nauczania. Wszystkie ustalenia należy zawrzeć w umowie, spisać i udostępnić innym.

Jeżeli przyjęte w umowie nauczycielskiej ustalenia są zaakceptowane, spójne i ogólnie znane, to wszyscy mogą wziąć odpowiedzialność za ich realizację. Umowa nauczycielska stanowi podstawę budowania wzajemnych relacji w gronie pedagogicznym oraz pomiędzy nauczycielami i innymi osobami, zwiększa poczucie zrozumienia, wspólnoty i bezpieczeństwa. Zapewnia stabilność i spójność podejmowanych działań. Sprzyja jednomyślności i konsekwencji w postępowaniu. Dzięki niej uczniowie i ich rodzice mają poczucie większej jasności oraz przejrzystości oczekiwań i zamierzeń szkoły.

Po zawarciu umowy przez grono pedagogiczne, można przystąpić do konstruowania kolejnych elementów Ogólnoszkolnego Systemu Wychowawczego oraz systemu umów klasowych.

Umowa klasowa


Po co tworzymy umowę klasową? Celów jest kilka. Przede wszystkim ma ona umożliwić uczniom rozeznanie w war...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI