Szkolenia menedżerskie - dobra obsługa klienta zaczyna się od postawy menedżera

Materiały PR

Wizjoner, strateg, lub motywator - dziś menedżer ma wiele imion. Nie wszystkie oddają pełnię jego kompetencji i... oczekiwań, które są przed nim stawiane. Rola menedżera jest dziś o wiele bardziej skomplikowana i złożona, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Menedżer a podwładni

Relacja pomiędzy menedżerem a jego podwładnymi od zawsze budziła sporo emocji. Choć w teorii cele obydwu ujętych tutaj stron powinny być zbieżne, w praktyce często mijają się one ze sobą. W naturalny sposób doprowadza to do powstania konfliktów, mających niekorzystny wpływ na pracę przedsiębiorstwa.

POLECAMY

Kim zatem jest menedżer? Jest to ktoś więcej, aniżeli tylko "kierownik", bądź co gorsza "zarządca". To człowiek, który umiejętnie narzuca swoje cele podwładnym, nie zmuszając ich jednak do przyjęcia z góry ustalonych założeń. Dobry menedżer wie, że poprzez budowę pozytywnych relacji z pracownikami, może uzyskać znacznie więcej, niż w sytuacji odwrotnej. Osoba ta powinna mieć charyzmę, czyli coś, co będzie pociągało innych do wytrwałej pracy. Jeśli będzie to kreatywny wizjoner, samoistnie natchnie on innych do realizacji określonych celów.

Aspekty szkolenia menedżerskiego

Umiejętność zarządzania zespołem, wymaga - oprócz szerokich predyspozycji osobistych - podstawowej wiedzy z zakresu kierowania pracą innych osób i optymalnego wykorzystania ich potencjału. Właśnie po to realizuje się szkolenia menedżerskie, które mają uwypuklić uwagę słuchaczy na kilka podstawowych kwestii.

1. Umiejętność budowy relacji, która nie będzie opierać się na strachu, lecz na szczerym pragnieniu osiągnięcia wspólnego celu, wg. zasady "Firma to Ja".2. Właściwa prezencja, czyli umiejętność przedstawienia swojej osoby w korzystnym świetle. Dobry menedżer, to schludny menedżer, którego wizerunek budzi szacunek i respekt.3. Wdrażanie nowego pracownika - doświadczony menedżer, musi umieć wdrożyć nową osobę w zawiłości pracy na nowym stanowisku. Już na tym etapie, będzie budowana relacja, która z biegiem czasu zaowocuje lub przyniesie totalną klęskę.4. Słuchanie, czyli umiejętność przyjęcia argumentów drugiej strony to kolejna, ważna cecha menedżera. Oczywiście musi się ona wiązać z umiejętnością asertywnej odpowiedzi na padające pytania.5. Przekazywanie informacji, to kolejna, ważna cecha menedżera, którą - zwłaszcza on - musi posiąść w stopniu wystarczającym.

Poprawnie zrealizowane szkolenia menadżerskie, nie tylko zwrócą uwagę przyszłych "szefów" na wyżej wymienione umiejętności, ale też wypracują w nich zdolność do ciągłego uczenia się i doskonalenia w tym zakresie.

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI