Szkoła dla uczniów i rodziców

Wstęp

Promowanie zdrowego środowiska jest kluczem do wykorzystania potencjału dziecka w szkole. Niestety, szkoły nie zawsze mają możliwość kształtowania życia dziecka poza własnymi murami. W Szkole Rodzinnej jest inaczej.

Dawid Gondek studiuje psychologię kliniczną na University College London i pracuje w Anna Freud Centre – organizacji, która wspiera zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Z inicjatywy Anna Freud Centre w północnym Londynie powstała szkoła, która dla wielu dzieci w wieku od 5 do 14 lat może być jedyną szansą na zdobycie wykształcenia i uniknięcie traumy związanej z usunięciem ze szkoły. O wyjątkowości tego miejsca stanowi fakt, że poprawa zdrowia psychicznego i samopoczucia uczniów oraz ich rodziców jest w nim tak samo ważna, jak nauczanie. Tylko przy takim podejściu potencjał dzieci mających szczególne potrzeby rozwojowe i edukacyjne może zostać w pełni wykorzystany. Niestety, szkoły nie zawsze mają możliwość sprawowania tak holistycznej opieki, obejmującej i dzieci, i rodziców, skupiającej się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i na edukacji. Szkoła Rodzinna jest jedną z pierwszych inicjatyw, które próbują to zmienić na tak dużą skalę.

POLECAMY

Szkoła Rodzinna zapewnia bezpieczne i wspierające środowisko uczniom, którzy w nauce osiągają wyniki zdecydowanie gorsze od rówieśników. W konwencjonalnej szkole groziłoby im wykluczenie z powodu ocen, zachowania lub wagarowania. Potrzeby tych dzieci często są zaniedbywane, bowiem rodzice piją lub biorą narkotyki, w rodzinach panuje przemoc albo obowiązki przekraczają ich możliwości (np. opieka nad młodszym lub chorym rodzeństwem). Zmagają się one też z różnymi problemami natury psychicznej: depresją, niepokojem, nadaktywnością. Wiele konwencjonalnych szkół nie jest w stanie im pomóc. Może to natomiast zrobić Szkoła Rodzinna, dzięki wsparciu specjalistów z różnych dziedzin, którzy szczegółowo określają potrzeby dzieci i pomagają im wrócić do zwyczajnych szkół.

Model Marlborough
Centralną ideą, wokół której zbudowano koncepcję Szkoły Rodzinnej, jest teoria systemów. Zakłada ona, że osobowość i doświadczenia dziecka kształtują się w interakcji ze środowiskiem, a kluczową rolę odgrywają związki interpersonalne. Specjaliści pracujący z perspektywy teorii systemów uznają rodzinę za „system” najważniejszy w życiu dziecka – każda osoba z otoczenia dziecka stanowi ogniwo tego systemu i ma wpływ na jego funkcjonowanie. Z kolei rodzina jako całość oddziałuje na każdą osobę. Stąd ważne jest zrozumienie aktualnych lub historycznych wydarzeń w życiu rodziny, wypowiedzianych lub niewypowiedzianych przekazów i wzorców transgeneracyjnych oraz wpływu aktualnych problemów dziec­ka na rodzinę. Co ważne, teoria systemów zakłada, że dynamika rodziny ciągle się zmienia w zależności od nowych doświadczeń, co stwarza możliwość uwolnienia jej oraz poszczególnych członków od istniejących problemów. Ta hipoteza stanowi fundament działania Szkoły Rodzinnej.

Na podstawie teorii systemów Neil Dawson i Brenda McHugh stworzyli multirodzinny model terapii...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI