Szkoła dla kultury

Wstęp

Uczestnictwa w kulturze nie nauczymy, nie wychodząc ze szkoły. Co prawda pamiętamy czasy, kiedy kulturę uprawiano na sali gimnastycznej. Na szczęście, obecnie szkoły podejmują trud zorganizowania wyjść do teatrów czy filharmonii. Co zrobić, by takie wyjście było maksymalnie udane?

Edukacja kulturalna, rozumiana jako przygotowanie do świadomego odbioru dzieł sztuki, nabieranie nawyku regularnego uczestnictwa w kulturze i poznawanie dzieł uważanych za kanon kultury, powinna stanowić ważny element szkolnej edukacji. Wiemy wszyscy, że „czym skorupka za młodu...”. Trudno uważać za w pełni wykształconego człowieka, który nie zna uważanych za kanoniczne książek, utworów muzycznych, obrazów; który nigdy nie był w teatrze, w operze czy w muzeum. Nieprzypadkowo „świadomość i ekspresja kulturalna” zostały zaliczone przez Komisję Europejską do kluczowych kompetencji człowieka, obok m.in. kompetencji matematycznych, technicznych, obywatelskich i społecznych, informatycznych.

Uczestnictwo w kulturze można zatem uznać za cel sam w sobie. Ale warto też pamiętać, że wcześnie rozpoczęta edukacja kulturalna może dać również bardzo pożądane „skutki uboczne”.

Np. wczesna edukacja muzyczna świetnie wpływa na rozwój dzieci, sprawia, że szybciej uczą się czytać, osiągają lepsze wyniki w matematyce oraz mają większe szanse wyrosnąć na twórczych ludzi. Podobne, długofalowe efekty daje każdy rodzaj wczesnego kontaktu ze sztuką. Sztuka to wyobraźnia, to emocje, to ważne pytania egzystencjalne – bez tego wszystkiego trudno wyobrazić sobie harmonijny rozwój młodego człowieka. Dlatego ważne jest, aby miał on szansę poznać różne dziedziny kultury w możliwie najlepszym wydaniu.

Na szczęście coraz więcej szkół organizuje wyjścia i wyjazdy do teatrów, muzeów, filharmonii, wykorzystując np. środki unijne przeznaczone na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Wyjazdy uczniów dofinansowują czasem wójtowie, burmistrzowie lub lokalni przedsiębiorcy. Dzięki takiemu współdziałaniu młodzi ludzie mogą „dotknąć” kultury w otoczeniu, które sprzyja jej odbiorowi, w odpowiedniej atmosferze, mając niejako gwarantowany odpowiedni poziom artystyczny.

Jak uniknąć przykrej niespodzianki w postaci pseudoartystycznej chałtury, zamiast świetnego koncertu lub spektaklu? Jak odróżnić ciekawe warsztaty od nudnej pogadanki? Czego można oczekiwać od instytucji kultury? Cz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI