Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

4 października 2016

Szkodliwe tajemnice

0 597

Są sekrety, które dają radość, na przykład urodzinowa impreza-niespodzianka. Ale są i takie, które przynoszą ból i wyrządzają poważne szkody w relacjach rodzinnych. Dlaczego tajemnice rodzinne mogą być szkodliwe?

1. Tajemnice utrudniają komunikację, mogą doprowadzić do zniszczenia relacji i wprowadzić podziały w rodzinie.

2. Tajemnice mogą wywołać podejrzliwość i wzajemną niechęć w rodzinie. Wszyscy chcemy wierzyć, że możemy ufać osobom, które kochamy i szanujemy. Sekrety natomiast zagrażają zaufaniu.

POLECAMY

3. Tajemnice wpływają na życie dzieci. Utrzymywanie tajemnic przed dziećmi powinno być starannie przemyślane. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i natychmiast wyczują zmianę. Może to powodować u nich lęk lub poczucie winy, wynikające na przykład z przekonania, że są odpowiedzialne za sytuację, która ma miejsce.

Ukrywać sekrety to jakby mieszkać pod jednym dachem z boa dusicielem. Oznacza to ciągły strach, czy gad nie skoczy nam nagle do gardła lub nie wyślizgnie się na swobodę. Może więc lepiej go wypuścić? Czy zawsze można? Co i dlaczego ukrywamy przed innymi? Jaką cenę za to płacimy? Czy wystarczy ujawnić tajemnice, by odnaleźć spokój? - w październikowych "Charakterach" zastanawia się EWA WOYDYŁŁO.

Część n...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy