Szklana klasa

Wstęp

Młode niemieckie nauczycielki, prowadząc swoje pierwsze zajęcia, często są zaszokowane ordynarną atmosferą w klasie. Aluzje seksualne nie należą do rzadkości. Także starsi nauczyciele nie zawsze radzą sobie z takimi zachowaniami. Wielu z nich reaguje rezygnacją lub nawet chorobą na agresywną atmosferę oraz stałe próby przeszkadzania w lekcji.

Jednak od kilkunastu lat istnieje dla nich wsparcie. W 1986 roku na Uniwersytecie w Konstancji powstał „Model Treningu Konstanckiego” (KTM). Jego zasada jest prosta: dwaj nauczyciele tworzą zespół, odwiedzają wzajemnie swoje zajęcia, a następnie omawiają w szczegółach wszystko, co zwróciło ich uwagę. Nie wszystkie wydarzenia, które są komentowane, muszą łączyć się z agresywnym zachowaniem; wystarczy, że dotyczą atmosfery w klasie.

W przypadku sporów nie chodzi tylko o to, jak się je załagodzi. Znacznie ważniejsze jest rozwijanie strategii pozwalających na likwidowanie problemu w zarodku. Na początku chodzi najczęściej o drobnostki, które później rozwijają się w z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI