Świece ekologiczne, czyli zdrowy płomień

Materiały PR

Świece ekologiczne doskonale wpasowały się w trend zdrowego stylu życia i eliminacji z otoczenia wszystkiego, co miałoby negatywny wpływ na nasze zdrowie, jak i na otaczające nas środowisko.

Świece jako źródło światła towarzyszyły ludzkości przez długie wieki. Początkowo do ich wytwarzania był potrzebny wosk pszczeli (teraz bywa on znów używany do produkcji świec), a także różnego rodzaju tłuszcz zwierzęcy. Najbardziej popularne współcześnie świece są wytwarzane ze stearyny i parafiny. Płomień świecy ma w sobie przyjemne ciepło i tworzy niesamowity nastrój oraz klimat (na przykład podczas świąt), nic więc dziwnego, że świece nadal znajdują nabywców. Pomysłem, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom związanym ze zdrowym trybem życia i ochroną środowiska, jest wytwarzanie świec ekologicznych.

Świece ekologiczne, czyli świece naturalne

Dostępne powszechnie świece są produkowane z parafiny (otrzymywanej np. z ropy naftowej, smoły łupkowej czy wytwarzanej w sposób syntetyczny). Niestety, podczas używania takich świec wydzielają się różne szkodliwe substancje, takie jak benzen (czyli substancja rakotwórcza). Nie jest to korzystne ani dla naszego organizmu, ani dla otaczającego nas środowiska (zwłaszcza w dobie nieustającego alarmu antysmogowego). Poza tym dodawane do świec parafinowych syntetyczne barwniki i aromaty dodatkowo pogarszają sytuację. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku świec ekologicznych, czyli świec naturalnych. Są one robione ze składników, które pod wpływem ciepła nie wydzielają żadnych toksyn, np. z wosku sojowego. W świecach ekologicznych nie tylko wosk jest naturalny – knoty są wykonane z czystej bawełny albo drewna (nie ma też ołowianych blaszek, które zakańczają knot, a które w wyniku ogrzania także wydzielają szkodliwe substancje). Ponadto dodane barwniki czy też aromaty też nie są wytwarzane syntetycznie. Świece naturalne nie powodują żadnych reakcji alergicznych i są odpowiednie dla astmatyków.

Samo dobro, czyli świece sojowe

Podstawowym budulcem świec sojowych jest naturalny wosk sojowy. Substancja ta nie tylko nie szkodzi człowiekowi, ale ma także lecznicze działanie i jest wykorzystywana w medycynie naturalnej czy kosmetyce. Jakie jeszcze zalety posiada świeca sojowa? Oto najważniejsze z nich:

POLECAMY

  • nie wydziela (w przeciwieństwie do świec parafinowych) szkodliwych substancji
  • jest biodegradowalna (nie zaśmieca przez długi czas środowiska, a ponieważ słoiczek po świecy łatwo umyć, to można go wykorzystać do czegoś innego)
  • pali się dwa razy dłużej niż świeca parafinowa
  • nie kopci
  • odpowiednio dobrane aromaty mają zbawienny wpływ na organizm
  • wosk jest łatwy do usunięcia.


Jak widać świece sojowe mają bardzo wiele zalet pozostających w zgodzie z ekologicznym trendem.

Świece wegańskie – zero składników odzwierzęcych

Na rynku dostępne są też świece wykonane z naturalnego wosku pszczelego, jednak świece sojowe mają nad nimi przewagę. Coraz większa liczba osób ma na względzie dobro zwierząt i stroni od korzystania ze wszelkich produktów, których jakikolwiek składnik pochodzi od zwierząt. Dlatego świeca sojowa jest także w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Wytwarzane z dużą pasją i w małych manufakturach świece naturalne warte są tego, by się do nich przekonać. Nie jest to trudne, bo to racjonalny wybór w czasach, gdy każdy nasz gest może mieć zbawienny wpływ na środowisko.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI