Sukces zaczyna się już dziś!

Wstęp

Scenariusz jest modyfikacją - na potrzeby lekcji szkolnej - warsztatów, które powstały w ramach projektu „Artur Rubinstein - chłopiec z Łodzi”, realizowanego przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina, a współfinansowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga.

Poziom nauczania: klasy IV–VI szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum
Czas trwania: 45 minut (oraz kilkuminutowe powroty do tematu na kolejnych lekcjach wychowawczych)
Cele:
– Uświadomienie uczniom , jak ważne jest posiadanie pasji
– Wzmocnienie motywacji do rozwijania zainteresowań
Materiały: kartki, nożyczki, kredki lub pisaki.

Przebieg lekcji


Wprowadzenie. Nauczyciel informuje uczniów, że podczas lekcji chciałby porozmawiać z nimi o tym, dlaczego warto mieć marzenia i zainteresowania. Oprócz nauczyciela i uczniów w tej rozmowie „weźmie udział” ktoś jeszcze. Ktoś, kogo biografia jest dowodem na to, że marzenia się spełniają. Ten ktoś to Artur Rubinstein – jeden z najgenialniejszych pianistów wszech czasów. Ze swoimi recitalami objechał cały świat. Jego dyskografia opublikowana przez wytwórnię RCA liczy 82 płyty. Miłośnik muzyki, życia i kobiet. Wszędzie, gdzie się pojawiał, oczarowywał ludzi. Jego przyjaciółmi byli m.in. członkowie rodzin królewskich, posiadacze wielkich fortun, znani artyści. Potrafił zarobić i roztrwonić ogromne pieniądze. Mówił płynnie ośmioma językami. Był pod wieloma względami niezwykłym człowiekiem.
Kiedy postanowił zostać pianistą? Oto wypowiedź artysty: Kiedy miałem trzy lata, stałem się muzykiem. Mogłem grać z siostrą na cztery ręce. Ona grała bardzo źle, ale ja wykonywałem te utwory całkiem dobrze... Wielu ludzi w wieku 20 lat nie może zdecydować się, czy chcą być jubilerami, lekarzami czy inżynierami. Ja w wieku lat trzech wiedziałem, że będę muzykiem.

Rozmowa. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają innych ludzi, którzy już w dzieciństwie wiedzieli, czym chcą się zajmować i którym udało się zrealizować swoje marzenia. Mogą to być sławne osoby lub takie, które...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI