Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

8 marca 2016

Stres

Świat, choć nie jest doskonały, to zupełnie niezłe miejsce do życia. Nie warto zatruwać się nadmiernym lękiem.

Na początku XIX wieku pojawił się w naukach medycznych termin psychosomatyka. Lekarze zajmujący się tą dziedziną wiedzy zauważyli, że na ludzkie zdrowie wpływ mają także czynniki psychiczne. Krótko mówiąc, procesy myślowe i reakcje emocjonalne oddziaływają na ludzką fizjologię. Nadciśnienie, wrzody żołądka, bóle kręgosłupa, zaburzenia snu i łaknienia, astma, migreny – wszystkie te schorzenia mogą mieć związek (mogą, a nie muszą!) z doświadczanym długotrwałym stresem. Co ciekawe, dolegliwości psychosomatyczne są specyficzne wyłącznie dla nas, ludzi. Zwierząt w ich naturalnym środowisku właściwie nie dotykają.

POLECAMY


Oglądałem kiedyś film ukazujący scenę polowania rozgrywającą się na afrykańskiej sawannie. Wielki kot podkradł się bardzo blisko upatrzonej ofiary i nagle zaatakował. Zaskoczona antylopa zerwała się do panicznej ucieczki i przez kilkanaście sekund ścigała się z lwem w wyścigu o swoje życie. Wyglądało to bardzo dramatycznie, ale o wiele bardziej zaintrygowało mnie wówczas to, co odbywało się w tle. Pasły się tam całe stada innych zwierząt, które zdawały się w ogóle nie zwracać uwagi na rozgrywający się na ich oczach dramat. Wydało mi się to zaskakujące i całkowicie niezrozumiałe. Jakim cudem zwierzęta potrafią zachować spokój i w ogóle nie doświadczać stresu w obliczu wydawałoby się śmiertelnego niebezpieczeństwa? Dlaczego my tak nie potrafimy?


Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w książce Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Roberta Sapolsky’ego. Otóż właśnie: dlaczego? Ponieważ zwierzęta mobilizują swój organizm tylko w obliczu realnego, bezpośrednio im zagrażającego niebezpieczeństwa. Zebra, która widzi, jak jej towarzyszkę goni lew, nie zaczyna panikować, bo przecież to nie ją goni... Być może następnym razem właśnie ona będzie musiała uciekać, ale o to będzie się martwić dopiero wtedy.
Teraz może spokojnie się paść.


Z ludźmi sprawa ma się zupełnie inaczej. Odczuwane przez nas lęki tak naprawdę w niewielkim stopniu są związane z bezpośrednim, doświadczanym tu i teraz,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy