Stopniowanie kryzysu

Wstęp

Skutki kryzysu odczuwają osoby, które tracą pracę, dom... To obniża ich dobrostan i poczucie szczęścia. Co prawda dochody i szczęście nie są ze sobą blisko związane, lecz tak już jest, że kiedy dochody drastycznie spadają, ma to wpływ na szczęście.

ALEKSANDER KRÓL: – Jakie błędy popełniamy najczęściej, inwestując swoje pieniądze?
STEPHEN LEA:
– Ludzie nie są zdolni do podejmowania w pełni przemyślanych, zoptymalizowanych decyzji, jakich wymaga teoria ekonomii. W inwestowaniu, tak jak i we wszystkich ekonomicznych decyzjach, polegamy na tak zwanych praktycznych zasadach. Generują one możliwe do przyjęcia rezultaty, są niejako ich gwarantem, a jednocześnie decyzje podejmowane w myśl tych zasad nie wymagają od nas wysiłku psychicznego i poświęcania dodatkowego czasu.
Jednak zbiór praktycznych zasad nie zapewni nam sukcesu, bowiem od nich odstępujemy, często nieświadomie. I nawet jeśli decyzja podjęta została w myśl praktycznych zasad, to z powodu tych odstępstw może okazać się błędna. Spośród różnych dobrze znanych odstępstw od reguł w podejmowaniu decyzji, najbardziej związane z omawianą sprawą są krótkowzroczność i przesadna pewność siebie. Krótkowzroczność oznacza, że jesteśmy pod zbytnim wpływem przekonania, że znamy i rozumiemy sytuację. Ludzie wierzą, że wiedzą o inwestowaniu wszystko i że mogą tylko zyskać. Konsekwencją takiego myślenia są inwestycje, które nie są ani bezpieczne, ani zyskowne. W przypadku inwestowania pojawia się dodatkowa komplikacja: jeśli nawet hipoteza „wydajnego, zapewniającego zysk rynku” jest prawdą bądź jest bliska prawdy, to z całą pewnością nie istnieje coś takiego jak „...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI