Stan skóry często świadczy o zdrowiu całego organizmu – wywiad z Martą Kucińską

Otwarty dostęp Materiały PR

O tym, dlaczego stosowanie Jogi Piękna może być skuteczniejsze niż medycyna estetyczna (a na pewno dużo tańsze), dlaczego warto pić ciepłą wodę, stosować szczotkowanie ciała na sucho, a także o tym, jak działa na cały nasz organizm oczyszczająca moc oddechu, opowiada Marta Kucińska, autorka książki Joga Piękna, która niedawno nakładem wydawnictwa Sensus.

Na czym polega praktykowanie jogi twarzy?

POLECAMY

Joga twarzy to nie tylko ćwiczenia. To również masaże, a nawet ― zmiana nawyków. Moja autorska metoda, Joga Piękna, łączy praktykowanie jogi twarzy z pracą z całym ciałem, automasażem, ze zmianą stylu życia i odżywiania oraz z wieloma innymi elementami. To dość obszerny, holistyczny koncept. Praktykowanie jogi twarzy przy użyciu mojej metody to regularne, codzienne ćwiczenia mięśni twarzy oraz szyi połączone z automasażem i dbaniem o prawidłową sylwetkę, zwracanie uwagi na świadomą mimikę twarzy, a także często wprowadzenie zmian w stylu życia i odżywianiu.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów?

Już po pierwszej sesji jogi twarzy widać zmianę w jej wyglądzie w postaci odprężenia, zrelaksowania, a także w kolorze cery.

W książce dowodzi Pani, że krem przeciwzmarszczkowy na dłuższą metę nie pomaga, a przecież udowodniono działanie na przykład retinolu, redukującego trądzik i przebarwienia, czy witaminy C w zakresie rozświetlania i lekkiego złuszczania. Czy zatem rekomenduje Pani tylko naturalne sposoby na zatrzymanie młodości?

Ja nie uważam, że pielęgnacja skóry jest niepotrzebna. Wręcz przeciwnie! Jednak stan cery to nie wszystko. Zmiany wraz z upływem czasu zachodzą znacznie głębiej. To kondycja mięśni twarzy najbardziej wpływa na wygląd ― dlatego kluczowe jest, by o nie dbać.

Co pić i jeść, by mieć ładną cerę, skoro suplementy to tylko dodatek do diety i pielęgnacji? Czy są jakieś superfoods dla skóry?

Stan skóry często świadczy o zdrowiu całego organizmu, dlatego by mieć ładną cerę, powinno się podejść do problemu szerzej. Jednym z czynników decydujących o jej stanie jest oczywiście odżywianie. Dieta powinna być indywidualnie dobrana do danej osoby, jej zapotrzebowania i trybu życia. Uogólniając: polecam przede wszystkim dietę roślinną, obfitującą w kasze, warzywa i dobrej jakości tłoczone na zimno oleje. Rośliny zasilają nas dodatkowo w energię życiową, dają coś więcej niż tylko składniki odżywcze.

Dlaczego należy pić wyłącznie ciepłą wodę, a nie zimną? W gorące lato dla wielu ludzi może to być problemem. Poza tym niektórzy wolą chłodny, orzeźwiający smak, który stawia na nogi.

Według ajurwedy trawienie zależy od odpowiedniego poziomu tzw. ognia trawiennego. Zimna woda go gasi. Picie ciepłej wody przynosi organizmowi wiele korzyści, między innymi pobudza metabolizm, wspomaga trawienie i usuwanie toksyn, pomaga przy zaparciach. Jeśli chodzi o przekonanie, że w ciepłych miesiącach zimna woda chłodzi ciało ― nie zgadzam się z tym. Wystarczy popatrzeć na mieszkańców krajów położonych w znacznie cieplejszym klimacie niż Polska. Tam się pije gorące napoje, które docelowo służą też schłodzeniu organizmu w trakcie upału.
 

fot. Izabela Urbaniak


Podczas warsztatów spotyka Pani wiele kobiet pięknych, ale bardzo smutnych. Jak słusznie Pani zauważa, w ich przypadku praktykowanie jogi to za mało. Jakiej więc zmiany dokonać w życiu, by odbiła się ona na twarzy?

To szeroki temat i nie jest go łatwo ująć w kilku słowach czy nawet zdaniach. Najważniejsze to zająć się sobą, przepracować nagromadzone emocje, lęki i przekonania bez oczekiwania, że zmieni się otoczenie ― zgodnie z powiedzeniem: chcesz dokonać zmiany, stań się tą zmianą. Nie ma jednej uniwersalnej recepty, jak tego dokonać. Każdy powinien odkryć własną drogę. Najważniejsza jest potrzeba i wola, by to zrobić.

Jak działa na ciało oczyszczająca moc oddechu? Jakie ćwiczenia mogłaby Pani polecić na początek?

Właściwy i głęboki oddech dotlenia całe ciało oraz oczyszcza je z toksyn, jest też doskonałym narzędziem uwalniania się od złych emocji, stresu, napięcia. Świadome stosowanie pewnych praktyk oddechowych w momentach stresowych pozwala dosłownie w ciągu kilku chwil zmienić postrzeganie danej sytuacji oraz reakcję na nią. Jedną z najprostszych, a zarazem najsilniejszych metod oddechowych jest tzw. oddech naprzemienny. Dzięki niemu przede wszystkim uzyskujemy równowagę umysłu, wyciszenie myśli, a także, zgodnie z filozofią hinduską, zrównoważenie pracy półkul mózgowych. Jest to zarazem jedna z dróg umożliwiających wprowadzenie umysłu w stan medytacji.

Oddychanie naprzemienne to przyjemna i prosta technika. Ważnym elementem treningu oddechowego jest to, by zaczynać i kończyć ten proces lewym nozdrzem. Oddech może prowadzić do rozgrzania organizmu, a zgodnie z założeniami hinduskiej filozofii oddychanie przez lewą dziurkę go wychładza. Rozpoczynanie i kończenie tej techniki właśnie lewym nozdrzem zapobiega ewentualnemu przegrzaniu ciała.

Technika oddechu:

 1. Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami, najlepiej na krześle, nie krzyżuj nóg ani rąk, dłonie powinny swobodnie leżeć na udach. Możesz również usiąść w siadzie skrzyżnym lub, jeśli praktykujesz jogę, w pozycji kwiatu lotosu.
 2. Zamknij oczy i przeskanuj swoje ciało w poszukiwaniu napięć. Postaraj się je rozluźnić, a także przenieść uwagę na swoją twarz i odprężyć jej mięśnie.
 3. Połóż rękę na lewym udzie i połącz palec wskazujący z kciukiem, tak by otwarta część dłoni była skierowana ku górze (dhyana mudra).
 4. Palce wskazujący i środkowy prawej dłoni połóż na czole, w okolicy między brwiami.
 5. Kciukiem prawej dłoni zatkaj prawą dziurkę nosa.
 6. Weź spokojnie głęboki wdech lewym nozdrzem.
 7. Teraz palcem serdecznym w połączeniu z małym palcem prawej ręki zatkaj lewą dziurkę nosa i wykonaj spokojny wydech.
 8. Następnie weź spokojny wdech przez tę samą dziurkę, czyli prawą, a wydech wykonaj lewą.
 9. Powtórz cykl ― znów rozpocznij lewą dziurką nosa.
 10. Zakończ oddychanie również lewym nozdrzem.
 11. Oddychaj w ten sposób przynajmniej przez 5 minut ― zawsze rozpoczynaj cykl lewym nozdrzem i nim kończ.

Jakie codzienne nawyki przyspieszają pojawianie się zmarszczek, podwójnego podbródka czy bruzd na twarzy?

Jest wiele codziennych nawyków, które determinują wygląd twarzy, począwszy od mimiki, a skończywszy na stylu życia. Podam kilka przykładów. Częste nieświadome marszczenie czoła czy brwi powoduje zmarszczki w tej okolicy, a także może skutkować opadaniem powiek. Podpieranie twarzy dłonią może spowodować asymetrię oraz bruzdy z jednej strony twarzy. Spanie na jednym boku także prowadzi do asymetrii i tzw. zmarszczek sennych. Częste pochylanie głowy nad telefonem nie tylko doprowadza do poważnych zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa, ale też wspomaga grawitację w jej wpływie na wygląd twarzy i powstawanie drugiego podbródka. Garbienie się wywołuje napięcie mięśni oraz powięzi całego ciała, co też ma odzwierciedlenie w wyglądzie twarzy, która zaczyna po prostu spływać.

Co daje szczotkowanie ciała na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho wpływa na samopoczucie i zdrowie, a także na

kondycję skóry — wygładza ją i ujędrnia. Pomaga usunąć martwy naskórek, pobudza krążenie krwi i limfy, wzmacnia syntezę kolagenu, redukuje cellulit, poprawia jędrność skóry, wspomaga usuwanie toksyn.
 

Marta Kucińska, Joga Piękna, wyd. Sensus (Grupa Wydawnicza Helion), Gliwice 2020.

 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI