Sposoby na napięte mięśnie

Wstęp

Nie pozwól, aby spowodowany stresem i napięciem ból mięśni odebrał ci radość życia. Śmiech, masaże i wysiłek fizyczny pomogą ci rozluźnić całe ciało.

Napięcie mięśni to wyjątkowo nieprzyjemny objaw towarzyszący stresowi. Kiedy długo się utrzymuje, mamy kłopoty z wyprostowaniem pleców, uniesieniem głowy, chodzimy zgięci. Pojawiają się bóle głowy, kończyn i okolic krzyżowych. Zaniedbywanie napięcia mięśniowego prowadzi m.in. do powstawania wyraźnych zgrubień, które bolą nawet przy delikatnym dotyku.

Zróbmy, co się da, aby nie doprowadzić się do takiego stanu. Próbujmy rozluźniać mięśnie, kiedy tylko poczujemy ich nieprzyjemne napięcie. Odpowiednich technik jest wiele. Poniżej prezentuję te, które uważam za naprawdę skuteczne.

Śmiech

To najtańsza i najprzyjemniejsza technika antystresowa, jaką wymyśliła ludzkość. W powiedzeniu „śmiech to zdrowie” jest wiele prawdy, o ile poczuciu humoru towarzyszą drgania mięśni przepony, a te pojawiają się, gdy śmiejemy się głośno. Co prawda w stresie trudno znaleźć powód do radości, ale zawsze można sięgnąć do zabawnych cytatów z lektur lub fragmentów komedii filmowych. Pośmiać można się z dowcipów opowiadanych przez osoby, które ponuractwu i czarnowidztwu dawno powiedziały NIE. A poza tym, czy nawet w najbardziej ponurych sprawach nie da się znaleźć czegoś śmiesznego? Nie? To popracujmy antystresowo inaczej.

Trening Jacobsona

Edmund Jacobson, amerykański lekarz i fizjolog, wymyślił antystresowe ćwiczenia już w latach trzydziestych XX wieku. Uważał, że bez skutecznego rozluźnienia napiętych boleśnie w stresie mięśni nie ma mowy o doznaniu ulgi. Uczył ludzi bardzo mocno napinać i rozluźniać poszczególne partie mięśni, aby osiągnąć z czasem stan, w którym – na zasadzie odruchu warunkowego – odprężenie jednej grupy mięśni spowoduje relaks całego ciała. Oto kilka podstawowych zaleceń Jacobsona:
•    Połóż się wygodnie, oprzyj głowę na małej poduszce, ręce ułóż wzdłuż tułowia.
•    Oddychaj rytmicznie, jak najgłębiej przez cały czas ćwiczeń.
•    Naciskaj mocno na podłoże raz lewą, raz prawą dłonią.
•    Unieś ręce na wysokość 20 cm i trzymaj przez cztery sekundy; opuść powoli.
•    Zaciśnij dłonie w pięści i wytrzymaj cztery sekundy; rozprostuj dłonie. Powtórz cztery razy.
•    Zegnij dłonie w nadgarstkach palcami do dołu, wytrzymaj tak cztery sekundy i puść. Powtórz cztery razy.
•    Unieś prawą stopę w stronę twarzy, wytrzymaj cztery sekundy i opuść ją...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI