Smak życia w chorobie

Wstęp

Każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Ale każdy wyobraża sobie szczęście inaczej: na miarę własnych marzeń, a czasem możliwości. Różne są definicje szczęścia - inaczej opisują je poeci, inaczej naukowcy, na przykład filozofowie czy psychologowie.

Władysław Tatarkiewicz określał szczęście jako „pełne i trwałe zadowolenie z całości życia”. Niektórzy psychologowie akcentują przede wszystkim rolę uczuć, utożsamiając szczęście z intensywnym przeżywaniem radości, zachwytu lub ekstazy. Inni zwracają uwagę głównie na element poznawczy, podkreślając rolę satysfakcji z życia.
Janusz Czapiński zaproponował całościową koncepcję szczęścia, określając je jako „konstrukcję psychiczną” przypominającą swoją budową... cebulę. Jej najgłębszą warstwę, najbardziej stabilną i najmniej zależną od warunków zewnętrznych, stanowi wola życia. Warstwą pośrednią jest akceptująca, pozytywna ocena ogólna własnego życia. Warstwa powierzchniowa – najbardziej zależna od warunków zewnętrznych – to warstwa tzw. satysfakcji cząstkowych z poszczególnych aspektów życia (z rodziny, pracy, zdrowia itp.). Takie ujęcie szczęścia uwzględnia zarówno opinię człowieka o własnym życiu, jak i jego reakcje uczuciowe i motywacyjne (pragnienie życia).
Niektórzy powiadają: „Czujemy się tak, jak myślimy”. Jest dużo prawdy w tym powiedzeniu. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy lekarz oznajmia pacjentowi, że jest chory na nowotwór. Reakcje ludzi w tym momencie będą  zależne między innymi od ich dotychczasowych doświadczeń życiowych, od ich wiedzy na ten temat, od wyobrażeń ukształtowanych przez filmy, książki itd. Nasze myśli wpływają na poczucie szczęścia, o czym warto pamiętać, próbując poprawić swoje samopoczucie. Szczęście można rozpatrywać również w zależności od warunków jego powstania. Wiele napisano na ten temat. Przez dłuższy czas sądzono na przykład, że istnieje je...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI