Smaczny wróg

Wstęp

Nadmierna koncentracja na jedzeniu i na spełnianiu społecznych oczekiwań dotyczących wyglądu coraz częściej staje się przyczyną poważnych zaburzeń osobowości i zdrowia – twierdzi BARBARA JÓZEFIK.

Współczesna kultura jest niezwykle silnie skoncentrowana na ciele, sprawności i zdrowiu. Taki stosunek do ciała i zdrowia, powiązany z kultem młodości, to zapewne sposób redukowania lęku przed nieuchronnym przemijaniem, starością i śmiercią. Prawdopodobnie utożsamianie młodości ze zdrowiem wynika z faktu, że początki zainteresowania zdrowiem i zdrowym trybem życia wiązały się z popularyzacją wiedzy medycznej i działaniami profilaktycznymi mającymi na celu przedłużenie ludzkiego życia. A jednak sprawy przybrały obrót, który może niepokoić.
Problem dotyczy przemian kulturowych, w ramach których ciało i zdrowie stają się swoistym fetyszem, wartością samą w sobie. Sprawia to, że odżywianie i ciało poddane zostają ścisłej kontroli. Można powiedzieć, że obsesja szczupłości, której często towarzyszą przekonania o prozdrowotnym charakterze diet i ograniczeń jedzeniowych, przybrała charakter presji kulturowej. Ta kultura szczupłości (the culture of slenderness) bezwzględnie określa wartości i standardy, które wpływają na nastawienia i zachowania w stosunku do kształtu i wagi ciała, szczególnie w okresie dojrzewania i młodości. Przejmującą i...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI