Autor: Barbara Józefik

jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Kieruje Ambulatorium Terapii Rodzin w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ, jest profesorem Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jesteś cząstką większej całości, czyli terapia systemowa

W sierpniu rozpoczęliśmy nasz przewodnik po psychoterapii. Pisaliśmy o tym, z jakimi problemami warto się na nią zgłosić. Wspomnieliśmy, że istnieje wiele szkół psychoterapii. Którą z nich wybrać? Jak długo trwa terapia? Ile trzeba za nią zapłacić? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych numerach „Charakterów”. W poprzednich omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną i poznawczo-behawioralną. Tym razem prezentujemy terapię systemową, a w listopadzie napiszemy o terapii Gestalt.

Czytaj więcej

Rodzinne mity, delegacje i narracje

Rodzice wysyłają dziecko w świat, a zarazem obarczają je misją. Bywa, że ma ono zaspokoić ich pragnienia, których oni często sobie nie uświadamiają. Delegacje rodzinne stają się niekiedy źródłem problemów, gdyż są niemożliwe do spełnienia.

Czytaj więcej

Smaczny wróg

Nadmierna koncentracja na jedzeniu i na spełnianiu społecznych oczekiwań dotyczących wyglądu coraz częściej staje się przyczyną poważnych zaburzeń osobowości i zdrowia – twierdzi BARBARA JÓZEFIK.

Czytaj więcej