SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 20

Wstęp

Przemysław Toboła ogląda trzy gniewne filmy, a BRONISŁAW MAJ wczytuje się w sonet Piotra Bratkowskiego.

Trzy oblicza gniewu

Trucizna umysłu dla buddysty, jeden z siedmiu grzechów głównych dla chrześcijanina – gniew. Może być użyty w słusznej sprawie, ale tylko przez wybranych, jak przestrzega Dalajlama. Korzenie gniewu sięgają częstokroć ran z dzieciństwa. Reagujemy w sposób irracjonalnie intensywny na pozornie błahe życiowe przeszkody. Kumulujemy złe emocje pod pozorem opanowania, aż następuje nagły wybuch, który niszczy wszystkich wokół. Gniew wywołuje potężną energię. Gdy ją jednak ujarzmić, będzie służyć rozwojowi człowieka.

Ang Lee w „Hulku” wykorzystał komiksowy kostium do zobrazowania destrukcyjnej przemiany, jaka zachodzi w człowieku ogarniętym przez gniew. Bruce Banner jest naukowcem pracującym nad genetycznym udoskonalaniem człowieka. Po wypadku w laboratorium, podczas wybuchów gniewu zaczyna tracić świadomość i przemienia się w Hulka – zielonego olbrzyma, który poznaje atrakcyjny smak gniewu: moc i wolność, atuty nie do pogardzenia. Bruce doświadcza istnienia w sobie olbrzymiej siły, która kusi swoimi potencjalnymi możliwościami. Próbuje więc kontrolować gniew, co sprowadza się jedynie do powstrzymywania od wybuchów. Wybuchy gniewu przynoszą tylko chwilową ulgę, nierozwiązane problemy ponownie generują gniewne uczucia. Jedynie miłość do koleżanki z laboratorium, Betty Ross (Jennifer Connelly), ratuje Hulka przed ostatecznym zniszczeniem w otchłani gniewu.

Komedia Petera Segala „Dwóch gniewnych ludzi” odsłania w krzywym zwierciadle kulisy powstawania gniewnych zachowań, a zarazem ujawnia metodę przemiany niszczącej energii w życiodajne źródło. Dave Buznik (Adam Sandler), projektant ubranek dla otyłych kotów, z pozoru uosobienie cierpliwości, tak naprawdę skrywa swoje prawdziwe uczucia. Strach przed upokorzeniem, którego smak poznał w dzieciństwie, paraliżuje dorosłe życie Dave’a. Bohater przeciwstawia się zagrożeniom przynoszonym przez kolejne dni, zaciskając zęby z wściekłości. Nie potrafi asertywnie artykułować swoich pragnień i postawić elastycznych granic. Pod wpływem terapii doktora Buddy’ego Rydella (Jack Nicholson) z nieudacznika przemienia się w wojownika. Metamorfoza jest bolesna, ale Dave nie ma wyjścia – po awanturze w samolocie zostaje skazany przez sąd na odbycie mityngów.

Buddy stosuje niekonwencjonalne metody ter...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI