Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

12 czerwca 2019

Skuteczny lider zmiany

26

Przywództwo to otwartość na zmiany i elastyczność w ich wprowadzaniu. To także zaufanie wobec zespołu, wiara w jego możliwości. Tacy powinni być nie tylko szefowie wielkich firm, ale i dyrektorzy szkół.

Amerykański psycholog Warren Bennis napisał kiedyś: „Przywództwo jest jak piękno – trudno je zdefiniować, ale można je rozpoznać, gdy się je widzi”. Po czym w takim razie możemy rozpoznać przywództwo? Czy istnieją obiektywne wytyczne, które pokażą nam, czy mamy do czynienia z prawdziwym przywództwem, a nie tylko z rolą wyznaczoną w drodze konkursu czy też rekrutacji? Jakie cechy powinien mieć lider-dyrektor szkoły, aby móc powiedzieć o nim, że jest przywódcą?

Odpowiedzi na te pytania, może na pierwszy rzut oka prozaiczne, szukałam w literaturze bardzo różnej proweniencji. Mimo że mam dużą społeczną intuicję, to musiałam szukać wsparcia z uwagi na to, że wicedyrektorem jestem dopiero drugi rok, drugi rok też jestem na Studiach Podyplomowych Liderów Oświaty (SPLO), więc moje poglądy w tej materii są w okresie inkubacji. Ta kwestia nie dawała mi jednak spokoju: co zrobić, aby być skutecznym liderem w szkole i doprowadzić do zmiany w zastałej mentalności belfra? Szkoła pełna jest niesamowitych osobowości, które chcą zmian, ale coś lub ktoś tę zmianę stopuje.

Co książki mówią o przywództwie

Najpierw zasięgnęłam opinii Briana Tracy, czołowego mówcy biznesowego, charyzmatycznego coacha, wręcz guru współczesnych przedsiębiorców na całym świecie. Dowiedziałam się, że prawdziwy lider powinien kierować się siedmioma zasadami: wizją, odwagą, spójnością, pokorą, dalekowzrocznością, skupieniem, współpracą. Przeraziło mnie to, ponieważ z pewnością nie posiadam tych wszystkich cech. Zapisałam się więc na lekcje jogi, aby je w sobie odnaleźć.

Dużo szybciej odnalazłam się w książce napisanej przez dyrektora jednej z amerykańskich szkół, Todda Whitakera pt. Co znakomici dyrektorzy robią inaczej niż cala reszta?. Na podstawie licznych badań nad przywództwem w edukacji autor wypracował zestaw 15 cech, charakteryzujących najlepszych dyrektorów, z którymi współpracował. Wyróżnił otwartość jako podstawową cechę, którą powinien kierować się każdy dyrektor szkoły (na szczęście nie brakuje mi otwartości...).
Do głębszej analizy zainspirował mnie artykuł Joanny Madalińskiej-Michalak „Przywództwo edukacyjne: rola dyrektora w kreowaniu kultury organizacyjnej szkoły”. Autorka zwróciła uwagę na różne rozumienie pojęcia przywództwa w literaturze przedmiotu: jako cechy, jako umiejętności, jako relacji społecznej oraz jako procesu.

Elastyczność mile widziana

Z mojego (aktualnego) punktu widzenia każde przywództwo powinno być nacechowane dużą elastycznością w stosunku do potrzeb uczniów i nauczycieli, a co za tym idzie – w stosunku do działań, które należy podjąć, aby tym potrzebom sprostać. W pracy lidera szkoły nie ma zbyt wielu pewników, zmiana wpisana jest w oświatę, w jej innowacyjny i płynny charakter. Brak elastyczności, a co za tym idzie umiejętnego wykorzystywania inn...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy