Skuteczne nauki sposoby

Wstęp

Skuteczne uczenie się polega przede wszystkim na wiernym i szybkim opanowaniu materiału. Ideałem jest zapewne trwałość zapamiętanych treści i swobodne odtwarzanie ich w dowolnych konfiguracjach, bez żmudnego wyszukiwania potrzebnych danych w zakamarkach pamięci. Aby skutecznie się czegoś nauczyć, proponuję skorzystać z wiedzy o efektywnym uczeniu i zastosować w praktyce opisane poniżej zasady.

Biorytm
Zaobserwuj, w jakiej porze dnia uczenie się przychodzi ci najłatwiej. O ile to możliwe, ucz się właśnie wtedy. W ciągu dnia wszystkim na ogół trudno skupić się około godziny 11, ale może jesteś wyjątkiem? Nie warto zmuszać organizmu do pracy w porze, w której najchętniej odpoczywa. Organizm funkcjonuje według swojego rytmu wypracowanego przez lata. Zaburze-nie go powoduje spadek koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, rozdrażnienie. Dlatego, o ile to możliwe, nie wprowadzaj gwałtownych rewolucji w dotychczasowych nawykach (np. posiłki i spacer z psem o stałych porach), tylko łagodnie wpasuj swoją naukę w dotychczasowy, ulubiony schemat dnia.

Koncentracja i relaks
Podczas nauki wykorzystujemy podobno tylko 30 proc. pojemności komórek mózgu. Można ją lepiej wykorzystać przy pomocy prostego ćwiczenia. Skoncentruj się i zrelaksuj zarazem, głęboko oddychając. Nabierz powietrza przez nos i wciągnij je głęboko, aby poruszyć mięśnie przepony. W trakcie wdechu brzuch powinien się uwypuklić. Wydech ma trwać dwukrotnie dłużej niż wdech. Nie spiesz się. Powtórz to ćwiczenie cztery razy. Mięśnie rozluźnią się, a umysł stanie się jaśniejszy. Teraz już jesteś bliżej czerpania radości z nauki i samodzielnego wypróbowywania najlepszych dla Ciebie sposobów uczenia się.

Zmysły

Jeśli chcesz dobrze zapamiętać przyswajane treści, ucz się przy pomocy wielu zmysłów. Przyglądaj się uważnie, dotykaj, badaj, czytaj, podkreślaj, notuj na różne sposoby, rób ściągawki, rysuj schematy, wykresy, obrazki, trudniejsze kwestie wyśpiewaj sobie rytmicznie i z rymami. Rym nie musi być wysmakowany literacko, a im zabawniejszy, tym lepiej. Uruchom fantazję: wyobraź sobie obrazy i kompozycje skojarzone z treścią notatek czy rozdziału w książce. Zmieniaj pozycję ciała podczas uczenia się – wstań, przeciągnij się, przejdź się, poruszaj się żwawiej, nie śpij. Starożytni myśliciele często spacerowali i twierdzili, że to najdogodniejsza pozycja ciała do sprawnego myślenia.

Czas nauki

Jedną porcję wiedzy warto zmieścić w przedz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI