Skup się na uczniu!

Wstęp

Czy uczniowie będą się lepiej uczyć, jeśli nauczyciel… zacznie się uczyć od nich? Zamiast nakazów i zakazów da im wolność, a ich uczucia będą dla niego tak samo ważne, jak przygotowanie do lekcji? Carl Rogers, twórca terapii skoncentrowanej na uczniu, uważał, że rezultaty będą świetne. Jednak aby zmienić uczniów, nauczyciel najpierw musi popracować nad sobą.

Carl Ransom Rogers (1902-1987) to amerykański pedagog, psycholog i psychoterapeuta, czołowy reprezentant psychologii humanistycznej, twórca terapii zorientowanej na klienta, prekursor terapeutycznych grup spotkaniowych i propagator kształcenia nauczycieli i wychowawców w zakresie „kontaktów pomocnych”. Jego poglądy wywarły olbrzymi wpływ na rozwój koncepcji psychologiczno-pedagogicznych i edukacyjno-klinicznych, głównie na tworzenie alternatywnych szkół i klinik psychiatrycznych. Rogers był nie tylko praktykiem, ale również zajmował się systematycznymi badaniami nad efektami oddziaływań pedagogicznych i psychoterapeutycznych. W pracy badawczej zgromadził wokół siebie wielu uznanych pedagogów i psychologów.

Nauczanie nastawione na ucznia

W modelu edukacji Rogersa najważniejszy staje się klimat psychologiczny, sprzyjający wyzwalaniu odpowiedzialności i samodzielności każdego ucznia. Źródłem zmian w zachowaniu ucznia powinna być jego własna zdolność do rozwoju, umiejętność uczenia się na podstawie indywidualnych doświadczeń. Według Rogersa, nie można ucznia zmieniać, gdyż zachęcanie go do zmiany dotychczasowego zachowania i tzw. dobre rady nie przynoszą spodziewanych efektów. Można jednak zadbać o stworzenie klimatu służącego dynamizowaniu rozwoju ucznia, sprzyjającego zmianie nieodpowiednich sposobów postępowania i reagowania oraz właściwemu kształtowaniu cech osobowości.

Tworzenie takiego klimatu Rogers nazwał „ułatwianiem” (facilitation). Wychowawca, nauczyciel czy terapeuta jest „ułatwiaczem” (facilitatorem), a nie nieomylnym i wszystkowiedzącym ekspertem, który narzuca uczniowi sposób postępowania i myślenia. Nauczyciel powinien demonstrować postawy i stany emocjonalne w taki sposób, by uczeń mógł bez problemu odczytywać, że wynikają one ze szczerych nastawień „facilitatora”. Najważniejsze z tych postaw to – zdaniem Rogersa – wrażliwe, empatyczne rozumienie uczuć i oczekiwań ucznia, ciepło, całkowita akceptacja jego osoby oraz osobista autentyczność nauczyciela. Tylko w takiej atmosferze uczeń ma szanse i właściwe warunki, by podejmować cenne i samodzielne decyzje o swoim zachowaniu i jego modyfikacji czy głębszej zmianie.

Po pierwsze: człowiek


Carl Rogers tak wykłada zasady pracy metodą Podejścia Skoncentrowanego na Osobie, czyli modelu PCA (Person Centered Ap­proach):
•    Nauczyciel ufa sobie i innym w stopniu pozwalającym wierzyć, że uczniowie, tak jak on, myślą o sobie i uczą się dla swego interesu.
Jeśli to wstępne kryterium jest spełnione, wtedy można realizować następne wymagania modelu PCA:
•    Nauczyciel dzieli się z uczniami, ich rodzicami i władzami szkolnymi odpowiedzialnością za przebieg i wyniki nauczania, np. klasa szkolna staje się odpowiedzialna za realizację programu nauczania.
•    Nauczyciel zapewnia ogół materiałów do uczenia się, czerpiąc je nie tylko z podręczników i materiałów źródłowych, lecz także bazując na własnych doświadczeniach i wiedzy.
•    Uczeń samodzielnie lub we współpracy z innymi opracowuje i rozwija swój indywidualny program uczenia się. Wybiera kierunek swojej edukacji z pełną świadomością odpowiedzialności i następstw tej decyzji.
•    W klasie szkolnej sukcesywnie powstaje atmosfera sprzyjająca uczeniu się. Na początku jest ona inspirowana przez nauczyciela. Później, wraz z postępem procesu edukacji, coraz częściej kreują go dla siebie sami uczniowie. Wzajemne uczenie się staje się tak istotne, jak czerpanie wiedzy z podręczników, filmów, doświadczeń zawodowych i społecznych.
•    Wszystko koncentruje się na utrzymaniu stałego przebiegu procesu edukacji. Treści programowe, choć istotne, stają się drugoplanowe. Skuteczność mierzy się na podstawie oceny, czy uczeń uzyskał widoczny postęp w uczeniu się „jak się uczyć” tego, co pragnie zgłębić i przyswoić.
•    Zewnętrzna dyscyplina zostaje zastąpiona samodyscypliną.
•    Ocena przebiegu nauki jest dokonywana przez samego ucznia oraz dopełniana informacjami zwrotnymi płynącymi od innych uczniów i naucz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI