Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

18 października 2016

Siedem zasad udanego związku

32

 

Możesz poprawić jakość swojego związku trzymając się tych siedmiu zasad.

 

Nad relacją z partnerem zawsze warto pracować – nawet, jeśli wydaje nam się, że tworzymy zgraną parę i konflikty nie będą nas dotyczyć. Oto siedem wskazówek jak powinniśmy dbać o związek, by faktycznie uniknąć problemów:

  1. Znajdujcie czas na "czas tylko we dwoje". W serii eksperymentów psycholog Art Aron i jego współpracownicy wykazali, że pary, które robią razem emocjonujące rzeczy (np. odwiedzają wesołe miasteczka i szalone rollercoastery, czy wspólnie wspinają się po górach) doświadczają wzmożonej bliskości i satysfakcji z relacji. Według Arona nie każda rozrywka zadziała w taki sposób, ale tylko taka, która podnosi ciśnienie.

  2. Śmiejcie się razem tak często, jak się da. Wiele osób w długotrwałych relacjach przyznaje, że humor jest kluczem do sukcesu. Dzięki niemu łatwiej radzić sobie ze stresem, rozładować napięcie, gdy zanosi się na kłótnię, rozmawiać na trudne, niewygodne tematy.

  3. Ćwiczcie słuchanie. Słuchanie to umiejętność, którą zazwyczaj oceniamy zbyt optymistycznie. Nie wystarczy bowiem tylko siedzieć i odbierać to, co ktoś mówi. Słuchanie wymaga też energii włożonej w próbę zrozumienia i zapamiętania przekazu oraz jakiejś reakcji. Na szczęści...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy