Wielu sceptyków zastanawia się, czy nauka przez Internet jest możliwa. Wyniki an-kiet wypełnionych przez 363 uczestników internetowego kursu „Psychologia motywacji” (7 edycji) i 62 absolwentów podyplomowych studiów stacjonarno-internetowych „Psychologia zmiany” nie pozostawiają wątpliwości. Ich opinie są entuzjastyczne. Powody tego entuzjazmu bardzo dobrze oddaje wypowiedź jednego ze studentów, 35-letniego informatyka: „Wielokrotnie próbowałem samodzielnie uczyć się z różnych materiałów multimedialnych. Zazwyczaj był to słomiany zapał. Bez przymusu przerobienia kolejnej porcji materiału moja motywacja z czasem zamierała, a kolejne CD-ROM-y pokrywał kurz. Zapisałem się na kurs w COME. Nauka przez Internet była dla mnie nowością. Jeszcze jej nie próbowałem, więc miałem nadzieję, że tym razem dłużej wytrzymam. I nagle okazało się, że jest inaczej. W COME Internet to tylko forma kontaktu z grupą i prowadzącymi. Nie jest kolorowym gadżetem przyciągającym ciekawskie oczy, nie jest celem samym w sobie – jest środkiem do niego. Mogę dowolnie sterować czasem nauki, ale wiem, że co tydzień muszę wyrobić się z kolejną porcją materiału. Muszę pracować systematycznie. Czytam literaturę i wiem, że będę za chwilę wypełniał test z jej przyswojenia. Nie ma taryfy ulgowej. Muszę być aktywny. Ale też wiem, że po drugiej stronie są ludzie, którzy rozumieją, że czasem jest trudno. Kurs w COME był dla mnie wymarzonym studiowaniem. Wykłady w czasie, który sam sobie wybrałem. Nauka w czasie, który mi najbardziej odpowiadał. Test w chwili, gdy czułem się przygotowany. Dyskusje grupowe z całą przewagą Internetu. Po kursie ukończyłem studia podyplomowe. Nie mam wątpliwości, że to bardzo wartościowa forma nauki”.
Sukces modelu edukacji internetowej COME (skrót pochodzi od nazwy jednostki Uniwersytetu Warszawskiego, w której ten model został opracowany: Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji) był możliwy dzięki wykorzystaniu w jego tworzeniu podstaw psychologii. Uczenie się polega na przyswajaniu nowej wiedzy (terminy, fakty, teorie), zrozumieniu jej i nabyciu umiejętności jej stosowania. Aby tak się stało, musimy zapamiętać nowe informacje, powiązać je z wcześniejszą wiedzą, przechowywać, umieć je odtworzyć, odnosić do innych kontekstów i wykorzystywać przy rozwiązywaniu problemów. O ile zapoznanie się z nowymi informacjami jest zajęciem najczęściej łatwym – wszyscy oglądamy telewizję, czytamy...
Sieć i się ucz
Choć w procesie uczenia się maszyna nie zastąpi nauczyciela, to komputer daje możliwości pracy nieosiągalne w zwykłych salach wykładowych (np. interaktywne testy wiadomości). Dlatego nauka przez Internet ma sens.