Seks i eksperymenty w przedszkolu

Wstęp

Wcześniej czy później przedszkolak dokonuje trzech wielkich odkryć: poznaje swoje ciało jako źródło pobudzenia seksualnego, dostrzega różnice między płciami i odkrywa przyjemność wynikającą z relacji.

Pierwsze dwanaście lat w naszym rozwoju seksualnym nazywane bywa okresem eksperymentalnym. Dziecko poznaje wtedy swoje ciało. Odkrywa swoją zdolność do pobudzenia seksualnego i do ekspresji. Potrzeba poznawcza i pobudzenie seksualne skłaniają dziecko do poszukiwania nieznanych dotąd form wyładowania napięcia i zaspokojenia ciekawości. To właśnie tej gotowości do podejmowania nowych zachowań w obszarze seksualności faza zawdzięcza swoją nazwę.

Jak piszą Obuchowska i Jaczewski w „Rozwoju erotycznym” oraz Lew-Starowicz w „Seksuologii wieku dziecięcego i okresu dojrzewania”, ilość i różnorodność zachowań seksualnych u dzieci gwałtownie wzrasta w okresie przedszkolnym. Wiąże się to ściśle z ich rozwojem poznawczym, emocjonalnym i społecznym. Przejawianie aktywności seksualnej nie nastręcza dziecku problemów dopóty, dopóki nie pozna ono ograniczeń z nią związanych.

Prędzej czy później dzieci dokonują trzech wielkich odkryć w sferze seksualności. Moje badania nad zachowaniami dzieci w wieku przedszkolnym wskazują, że pierwsze odkrycia przedszkolaka dotyczą własnego ciała, a konkretnie obszaru genitalnego, którego dotykanie niesie ze sobą zupełnie inne doznania niż dotykanie na przykład ręki, ucha czy pięty. Z reguły dziecko ocenia te doznania jako przyjemne, a więc wykazuje naturalną tendencję do ich powtarzania. W taki sposób powstają pierwsze przejawy autoerotyki dziecka, określane przez dorosłych jako masturbacja czy onanizm dziecięcy.

Masturbacja dziecięca jest zjawiskiem rozwojowym, czyli elementem normalnej aktywności dziecięcej, i nie wymaga specjalnej interwencji ze strony rodziców. Większości dzieci masturbacja kojarzy się z przyjemnością i z tego powodu ją podejmują. Tendencja do powtarzania zachowań autoerotycznych uwarunkowana jest spodziewaną nagrodą, tzn. przeżyciem przyjemnych doznań. Przyjemności przeżywanej przez dziecko nie można porównywać do doznań orgastycznych dorosłego człowieka. Czasem osobom obserwującym dziecko wydaje się, że zmiany zachodzące w jego ciele (przyśpieszony oddech, zacz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI