Scenariusz. Bezpieczne pomaganie

Wstęp

Prezentujemy scenariusz trzygodzinnych zajęć dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum, których celem jest przypomnienie i przećwiczenie właściwych zachowań w sytuacji agresji rówieśniczej oraz rozwijanie empatii i uwrażliwienie na krzywdę innych. Zajęcia przeznaczone są dla klas potrafiących pracować w grupach.

Prezentujemy scenariusz trzygodzinnych zajęć dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum, których celem jest przypomnienie i przećwiczenie właściwych zachowań w sytuacji agresji rówieśniczej oraz rozwijanie empatii i uwrażliwienie na krzywdę innych. Zajęcia przeznaczone są dla klas potrafiących pracować w grupach.

•    Czas trwania: 3 x 45 minut

•    Cele:
    Uczniowie:
–    potrafią pomóc innym w bezpieczny sposób,
–    znają różne sposoby pomagania innym,
–    potrafią wyjaśnić, dlaczego niereagujący świadkowie agresji również ponoszą odpowiedzialność za krzywdę osoby poszkodowanej.

•    Metody:
    burza mózgów, dyskusja.

•    Formy:
    praca w grupach, praca indywidualna.

•    Środki:
    kartki do notatek A4, długopisy, szary papier lub karton, kredki, flamastry.


Przebieg zajęć
Na początku zajęć nauczyciel przypomina uczniom, że w sytuacji, kiedy rówieśnik doświadcza agresji, trzeba pomagać. Często wiele osób mówi, że chciało komuś pomóc, ale nie potrafiło, bo nie wiedziało, jak to zrobić. Jeśli jest się świadkiem krzywdzenia, a nie reaguje się, to daje się przyzwolenie na takie zachowanie. Sytuacja bycia krzywdzonym może przytraf...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI