Rządzi tobą pieniądz

Praca i pieniądze Praktycznie

Nie trzeba być bogatym. Można nie mieć grosza przy duszy i czuć siłę pieniędzy. Wystarczy, że o nich pomyślimy, a uchronią nas przed bólem, lękiem i zniechęceniem.

Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście – mawiał podobno Stefan Kisielewski. Szczęścia nie dają, ale ułatwiają codzienne życie, poprawiają samopoczucie; dają swobodę działania, choć czasem czynią nas swoim niewolnikiem. Podkreślają nasz status ekonomiczny i społeczny; można się dzięki nim tym i owym pochwalić, i inni będą nam zazdrościć. Choć niekoniecznie lubić. Pieniądze dla wielu z nas mają moc symboliczną, psychologiczną, która jest zdecydowanie ważniejsza od ich mocy nabywczej.

Mamona – to słowo wywodzi się z aramejskiego ma`mon i oznacza pewność, zaufanie, bezpieczeństwo. Pieniądze to wszystko czasem nam dają. A czasem zabierają. I to wszystko dzieje się w obrocie bezgotówkowym – wystarczy, że pomyślimy o pieniądzach. Ale uwaga: łatwiej zacząć myśleć, niż przestać. Jak zauważa Abel Bonnard, francuski pisarz i poeta, „Chciałoby się być bogatym, aby już nie myśleć o pieniądzach, ale większość bogatych i tak nie myśli o niczym innym”.
Pieniędzmi nas kuszą i zachęcają, byśmy coś zrobili. We współczes[-]nym świecie pieniądz jest jednym z najsilniejszych czynników motywacyjnych. Wiedzą o tym pracodawcy, doświadczają tego podwładni.

Co więcej, okazuje się, że wcale nie trzeba nic obiecywać pracownikowi ani mu płacić, by zmienił swoje podejście do wykonywanych zadań i mocniej się w nie angażował.Jak pokazują eksperymenty, wystarczy przywołać samą ideę pieniądza, i to poza świadomością badanych. W badaniach Kathleen Vohs z Carlson School of Management oraz współpracujących z nią Nicole Mead i Mirandy Goode wykorzystywano w tym celu subtelne bodźce związane z pieniędzmi, stosując tak zwaną procedurę torowania, inaczej primingu. Na przykład badani układali zdania z rozsypanych wyrazów. Część słów odnosiła się do pieniędzy czy bogactwa. Albo, w innym eksperymencie, rozwiązywali zadania przy stole, na którym leżały pieniądze – niekiedy prawdziwe, innym razem zabawowe, jak w grze Monopol. Jeszcze inni przebywali w pomieszczeniu, gdzie na ścianie wisiał plakat przedstawiający kanadyjskie dolary.

Co bardzo ważne, badani zupełnie nie zdawali sobie sprawy z tego, że jakiekolwiek pieniądze są obecne w tej sytuacji i że wpływają jakoś na ich zachowanie. A wpływały! W jednym z badań wykazano, że kontakt z takimi symbolicznymi pieniędzmi zwiększa wytrwałość osób badanych w konfrontacji z trudnym zadaniem. Jeśli na ścianie przed nimi wisiał plakat ze zdjęciem pliku dolarów, dłużej próbowali rozwiązać ła...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI