Rządzi tobą pieniądz
Agata Gąsiorowska Praca i pieniądze Charaktery 10/2012
Nie trzeba być bogatym. Można nie mieć grosza przy duszy i czuć siłę pieniędzy. Wystarczy, że o nich pomyślimy, a uchronią nas przed bólem, lękiem i zniechęceniem.
Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście – mawiał podobno Stefan Kisielewski. Szczęścia nie dają, ale ułatwiają codzienne życie, poprawiają samopoczucie; dają swobodę działania, choć czasem czynią nas swoim niewolnikiem. Podkreślają nasz status ekonomiczny i społeczny; można się dzięki nim tym i owym pochwalić, i inni będą nam zazdrościć. Choć niekoniecznie lubić. Pieniądze dla wielu z nas mają moc symboliczną, psychologiczną, która jest zdecydowanie ważniejsza od ich mocy nabywczej.
Mamona – to słowo wywodzi się z aramejskiego ma`mon i oznacza pewność, zaufanie, bezpieczeństwo. Pieniądze to wszystko czasem nam dają. A czasem zabierają. I to wszystko dzieje się w obrocie bezgotówkowym – wystarczy, że pomyślimy o pieniądzach. Ale uwaga: łatwiej zacząć myśleć, niż przestać. Jak zauważa Abel Bonnard, francuski pisarz i poeta, „Chciałoby się być bogatym, aby już
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAgata Gąsiorowska
dr hab, jest psychologiem, pracuje w Katedrze Psychologii Ekonomicznej na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zasiada w zarządzie The International Association for Research in Economic Psychology, jest także prezesem Akademickiego Stowarzyszenia Psychologii Ekonomicznej. Napisała m.in. książkę Psychologiczne znaczenie pieniędzy.