ROZMAWIAMY JAK SZAKAL Z ŻYRAFĄ

Wstęp

Pogubiliśmy się w tym, co wydawałoby się najprostsze, czyli w wyrażaniu swoich pragnień, potrzeb i uczuć. Dlaczego tak trudno zrezygnować nam z raniącego innych sposobu komunikowania – zastanawia się LUIS ALARCON ARIAS.

Po co ludzie komunikują się ze sobą? Podstawowym powodem jest wzajemna zależność w wielu obszarach naszego życia. Dzięki komunikacji wchodzimy w relacje z innymi ludźmi, aby zaspokoić rozmaite własne potrzeby. Jednak im bardziej świat idzie do przodu, tym trudniejszy staje się ten proces wymiany. I nie chodzi tylko o formy komunikowania się, lecz także o treści w nich zawarte.

Czym charakteryzuje się dominujący sposób komunikowania z innymi ludźmi wtedy, gdy czegoś od nich potrzebujemy? Otóż dwuznacznością, brakiem prostoty, ukrytymi komunikatami, zatajeniem uczuć, często wrogością, niejasnym wyrażaniem własnych potrzeb, a wreszcie naruszaniem czyjegoś terytorium. W naszych codziennych kontaktach króluje ocena, wyrażana zazwyczaj w postaci agresywnego komunikatu. Przez agresywny komunikat rozumiem naruszanie przestrzeni psychologicznej, głównie za pomocą informacji wskazujących na pewne domniemane cechy człowieka, interpretacji jego zachowań i intencji oraz pouczeń.
Gabinety terapeutyczne często odwiedzają ludzie, którzy tak daleko zabrnęli w gąszcz tych niejednoznacznych informacji i ukrytych intencji, że sami nie są w stanie wrócić na drogę stabilności i pewności siebie. Czy to rozwój naszych wewnętrznych struktur poznawczych spowodował, że pogubiliśmy się w tym, co wydawałoby się być najprostsze, czyli w wyrażaniu swoich pragnień, potrzeb i uczuć?

Słowo „konflikt” jest modne od kilkudziesięciu lat. Konflikt jako zjawisko psychospołeczne powstaje wtedy, gdy mamy do czynienia z dwoma różnymi poglądami na jakiś temat i trzeba wybrać, który z nich jest lepszy. Większość konfliktów rodzi się wówczas, gdy ludzie próbują forsować własne wyobrażenia na temat tego, jak ma wyglądać rzeczywistość. Im większy upór, tym większa obrona. W zależności od tego, jakimi instrumentami psychologicznego wpływu się posłużymy, to mniej lub bardziej oddalimy się od tego, co jest najistotniejsze w konfliktach: od wewnętrzn...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI