Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

25 czerwca 2019

Rozczarowania się przydają

0 578

Nie należy wyzbywać się oczekiwań, nawet tych pozornie durnych. Trzeba jednak liczyć się z niepowodzeniem, a po nim nie dąsać się na cały świat, tylko uczyć się na błędach i próbować na nowo.
 

Kto, kogo i jak czaruje, a potem rozczarowuje? Oto ktoś ze współczuciem mówi: „Oczarował ją naiwną, a potem zawiódł”. Słyszę też, jak ktoś mówi: „Rozczarowałem się samym sobą!”. Albo: „Ta propozycja to wielkie dla nas rozczarowanie”.
We wszystkich przypadkach wspólne są z jednej strony łatwowierność, naiwność, a z drugiej przesada, brak umiaru. Tak więc rozczarowujemy się światem, ludźmi, zdarzeniami, bo – odwołam się do wielkiego ogólnika – oczekiwaliśmy dużo, a dostaliśmy mało. Czasem dlatego, że w swojej naiwności i życzeniowym myśleniu przesadziliśmy w oczekiwaniach, czasem też coś inaczej się zapowiadało, więcej obiecywało. Ktoś stał się rozczarowaniem dla innych, bo z niefrasobliwości, z zaniechania osiągnął mniej, niż mógł czy powinien. Ktoś rozczarował się sobą, bo miał wygórowane oczekiwania, rozbuchane ambicje, brakowało mu umiaru, bo porwał się z motyką na słońce.

Wszystko to jednak rozgrywa się w jakimś otoczeniu, a nie w próżni. Ma swoje konteksty. Kiedy popatrzymy na nasz świat, z łatwością zobaczymy, że rozczarowanie stało się narodowym stanem ducha, czymś w rodzaju narodowego dobra. Z jednej strony co chwilę słyszymy, że przecież od razu było wiadomo, że to się nie uda, z drugiej zaś zalewani jesteśmy morzem narzekania – na wszystko i na wszystkich. Grzęźniemy w tym biadoleniu, w którym złość miesza się z rozżaleniem, ale rzadko kto zdobywa się na propozycje zaradcze. Tak, jakby rozczarowanie było stanem naturalnym, a nawet koniecznym. Tak, jakby doświadczenie bólu miało sprawić, że cierpienie samo przejdzie.

POLECAMY

To prawda, że rozczarowania niosą negatywne konsekwencje. Najczęściej są to rozterki na temat własnej wartości. Wprawdzie mam spore zastrzeżenia do psychologicznych koncepcji samooceny, bo wyradzają się w ideologię, ale trudno zaprzeczyć, że ludzie oceniają siebie i zastanawiają się nad własną wartością....

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy